Access Kontrol Sistemleri

Geçiş kontrol sistemi olarak da tanımlanan Access kontrol sistemleri, günümüzde her geçen gün daha farklı alanlarda kullanılır. Belediye, otel, fabrika, kamu kurum ve kuruşlar gibi işletmelerde de sıkça tercih edilir. Aynı zamanda okullarda, plazalar da ve hava alanlarında da kullanımı yaygındır. Kapılara Access kontrol sistemleri ile bariyer ve turnikelere tetik verilebilir. Kapılara tetik verebilmek için ise kullanıma açık olan dört farklı şekilde Access kontrol sistemleri yer alır. Bunlar;

 

 

l Oline access kontrol sistemleri

 

l Acess kontrol sistemleri

 

l Acess kontrol sistemleri

 

l Panelli access kontrol sistemleri

Bu şekilde yer alan access kontrol sistemleri modelleri, kullanılıyor olsa dahi kullanım şekilleri olarak birbirinden ayrılmaktadır. Bilgisayardan bağımsız şekilde çalışmasını sürdüren Standalone access kontrol sistemleri, ilk olarak kart tanımlaması yapmak adına master kart okunması yapılır. Kartın kaydını master kart okutmadan yapmak mümkün değildir. Stand-alone access kontrol sistemleri sabotaj gibi durumlara karşılık alarm vermektedir. Aynı zamanda bütün kilit modelleri ile beraber kullanılabilir. Cihazın çalışma esnasında Online access kontrol sistemlerinde bilgisayarın sürekli olarak açık kalması gereklidir.

 

Access Kontrol Sistemleri içerisinde yer alan Panelli access kontrol sistemleri cihazının çalışma sırasında bir panel ihtiyaç vardır. Bu sistem ile kullanılan terminaller, aptal terminal şeklinde isimlendirilir. Bu terminallerin hafızalarında hiçbir bilgi yer almaz. Bütün bilgiler panelin hafızasında tutulur. veya 16 adet geçiş kontrol cihazı şeklinde bir panele tanımlama yapılabilir. Aynı zamanda 256 adet panelinde bir arada kullanılabilir olması muhtemel bir durumdur.


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!