Alarm Yangın

 

Alarm Yangın

Alarm yangın, yangın ihbar buton aracılığı ile bildirilmektedir. Bu butonlar binaların herhangi bir noktasında çıkan yangın ile bina sakinlerine ve itfaiyeye haber vermeye yardımcı olur. Yangın esnasında son derecede önemli bir görevi olan bu buton, insanların binayı boşaltmasını sağlar. Bu butonlar, bina sakinleri için zaman kazandırmaktadır. Çok fazla büyüme yaşanmadan olay mahallinin boşaltımı sağlanır.

Alarm yangın ihbar butonları, dışarıya çıkışları sağlayan ve merdivenlerin sahanlıklarına konuşlandırılması gerekir. Ayrıca bina içinde yer alan butonların her birinin arasında da standart bir mesafenin yer alması gereklidir. Aralarında olası mesafenin 30 metreyi aşmaması gereklidir. Yangın riskinin yüksek olduğu binalar olan, okul, bakım evi, hastanelerde bu alarm yangın ihbarı için yer alan cihazların aralarında ki mesafenin daha kısa olması gerekir. Kolay ulaşılabilen ve iyi bir aydınlatmasının da olması diğer bir önemli noktadır. Ayrıca yerden yükseklikleri de 1,4 metre olması gereklidir. Basit bir çalışma şekli bulunan bu sistemlerin, her birinin aynı işlevde çalışıyor olmasına gerek duyulur.

Alarm Yangın Sistemlerinde Manuel Butonlar

Alarm yangın sistemlerinde yer alan ihbar butonları çeşitlerinden olan manuel yangın ihbar butonu, söndürme işleminin acil olarak ayarlandığı sistemlerdir. El ile aktif hale getirilmektedir. Bu butonlar ayrıca dahili ve harici olarak da konumlandırılır. Sıva altı ve sıva üstü şekilde tasarımları bulunan alarm yangın sistemleri, ulaşılması kolay yerlerde kurulumu yapılması gereklidir.
 


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!