Gaz Alarmı

Gaz Alarmı

Gaz alarmı ya da gaz dedektörleri bir hava içerisindeki belirli bazı gazların yoğunluğunu gelişmiş teknolojiler vasıtasıyla ölçen sistemlerdir. Gaz alarmı sistemlerinin kullanım nedeni, toksik maddelere maruziyeti ve yangını önlemek amacı taşır. Bu tür cihazlar elk kesintilerine karşı, batarya ile çalışan sistemler oldukları için, kesintisiz güvenlik sağlarlar. gaz alarmı taşınabilir veya sabit olarak monte edilebilir. Firmamızın bünyesinde birçok farklı gaz alarm sistemleri mevcuttur. Modern gaz alarmı sistemleri eski sistemlerden çok daha gelişmiş sistemlerdir. Bu sistemlerin gazı algılama kabiliyetleri yüksektir. Öldürücü gazların yoğunluk- konsantrasyonunu ölçerler ve bir tehlikeli oran tespit ettiklerinde ikaz verirler. Bu şekilde insanların zararlı gazlara maruz kalmalarını önlerler.

Gaz Alarmı Hayat Kurtarır

Gaz alarmı detektörlerden oluşmaktadır. Bazı algılayıcı ( dedektörler) bireysel birimler olarak kullanılabileceği gibi, birleştirilmiş birimlerle algılayıcılar arasında elektronik haberleşme sağlanarak, daha geniş alanlarda gaz kontrolü ve denetimi sağlanabilir.

Gaz Algılayıcı Sistemler

Gaz dedektörleri ya da gaz algılayıcı sistemler, algıladıkları gaza göre çeşitlenirler. Bazı gaz alarm sistemleri yanıcı gazları algılayabilir bazıları ise toksik gazları algılamaya odaklı kullanılabilir. Dolayısı ile kullanılan teknolojilerde de değişiklik olmaktadır. Gaz alarmı sistemleri kızılötesi algılayıcıları kullanan sistemler olabileceği gibi, sadece yanıcı gazları ( CH
4, metan etan propan bütan hekzan vs) algılayabilirler.

 

 

Bu cihazlar, kullandıkları teknoloji ile farklılaşıyorlar. Örneğin katalitik ve kızılötesi sensörler yanıcı gazları algılarken elektrokimyasal ve metal oksit yarı iletken teknolojileri genellikle zehirli gazları tespit eder.
 


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!