IP Kamera Sistemi Nasıl Çalışır ?

Bu yazımızda IP Netwrok Kamera Sistemlerinin çalışma prensipleri ile ilgili bilgi paylaşacağız.
IP Kamera teknolojisi optik görüntüleme teknolojisi ile çalışmakta olup, analog sistemlerden tamamen farklıdır.
IP Kameralar network kablosu ile çalışmakta olup, çalışma voltajlarını Poe (Power Over Ethernet ) desteği ile aynı kablo üzerinden alırlar. Bağlı bulunduğu switch in Poe özelliği olması gerekmektedir. Network kaydedicilerin şuan için maksimum 16 adet Poe portu bulunan cihazları olup, herhangi bir switch ihtiyacı olmadan sistemin çalışmasını sağlayabilir. Network sistemlerinde olduğu gibi kamera sistemininde kablo metraj sınırı vardır ve 100 metre yi geçen yerler için muhakkak ilave switch kullanılması gerekmektedir.
Görüntü işlemesini dijital olarak yapar ve megapiksel değerlerde çözünürlüklü görüntü elde edilebilir. Çalışma platformu isminden anlaşıldığı gibi IP (internet protokol)netwrok ağını kullanır. Sistemde bulunan tüm cihazların kendine ait bir IP numarası olup, birden fazla protokolde (örnek : TCP/IP,HTTP,RTSP)çalışabilir.
Sistem olarak bir yazılım üzerinden tüm müdahele ve kontroller yapılmakta olup, kullanılacak olan kamera ve network kaydedicinin 100 % uyumlu çalışabilmesi için aynı marka veya aynı yazılımı kullanıyor olması gerekmektedir.
Bu durumu örneklemek gerekir ise elimizde haikon marka network kayıt cihazımız var ve ilave olarak dahua marka kamera kullanmak istiyoruz. Bu iki markanın ve birçok markanın aynı platforma çalışması için geliştirilen ONVİF protokolleri vardır ve dünyada bir çok kendini kanıtlamış markalar bu protokol üzerinden sistemlerin birbirleri ile belli özellik sınırlaması içerisinde uyumlu çalışma olanağı sağlar. markaların ONVİF uyumluluğunu web sitelerinde veya www.onvif.org dan öğrenebilirsiniz.


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!