IP Kameraların Kullanım Avantajları

Analog kameralardan farklı özelliklere sahip olan ve sensörleriyle görüntü yakalama, yakaladığı görüntüyü dijital veriye dönüştürme özelliğine sahip olan IP kamera network yani kurulan ağ üzerinden bu dijital veriyi istenen veri merkezine iletir. Bu veri merkezine iletilen görüntüler kayıt edilebileceği gibi modem üzerinden internete de aktarılabileceğinden, bu gelişmiş özelliklere sahip kameralar sayesinde mekânın görüntüsü internetten üzerinden dünyanın her yerinden kontrol edilebilir. Bu özelliği sayesinde geçtiğimiz senelerde güvenlik ve alarm sistemlerinde oldukça yaygın biçimde kullanılmaya başlayan IP kameralar kayıt için kart ya da kayıt cihazı gibi ekstra elemanlara ihtiyaç bırakmaz. Erişimin network veya doğrudan internet üzerinden sağlanabildiği IP kamera mekânsal ve fiziksel ihtiyaçlara göre tercihe bağlı olarak kablolu veya kablosuz modeller arasından seçim yapılarak, pek çok farklı işlevli güvenlik ve alarm sisteminde entegre edilebilir.

Kablolu ve Kablosuz IP Kameralar

Görüntü konusunda çözünürlükle ilgili beklentileri fazlasıyla karşılayabilecek teknik yeterliliğe sahip IP kameralar ayrıca ses kalitesiyle de güvenlik ve kontrol konusunda üstün performansa sahiptir. Ortam seslerini kayıpsız ve yüksek çözünürlükte dijital veriye dönüştürerek, network üzerinden veri merkezine aktarabilirler. Kablosuz ip kamera olarak kullanılan modellerde bile gerek dijital ses kalite gerekse de yüksek çözünürlüklü dijital görüntü kaydı ve aktarımı ihtiyaçlarına problemsiz yanıt verebilecek yeterlilikte kameralardır. Masaüstü ve dizüstü bilgisayarlarla mekânın görüntü ve sesini eşzamanı olarak dijital veri paketleri şeklinde aktarabilen ip kameralar ayrıca yeni yazılımlar sayesinde bu veri transferini doğrudan tablet ve akıllı telefon gibi mobil cihazlara da yapabilir. Böylelikle mekânın izlenebilmesi, istendiğinde canlı olarak takibi için kullanıcının tablet veya akıllı telefonunun olması yeterli hale gelmiştir.

Kullanım Avantajları

Programlanabilir olmaları ip kameraları avantajlı kılan bir diğer özelliktir. Hareket algılama, görüntü depolama ve özellikle hırsız alarm sistemlerinde yönetim fonksiyonlarının programlanması ile IP kameralardan ihtiyaca göre maksimum verim alınır. Yüksek görüntü ve ses kalitesi, değişken ihtiyaçlara göre programlanabilmesi, farklı tipteki cihazlar üzerinden erişim, çalışmak için herhangi bir bilgisayara ihtiyaç duymaması gibi avantajları ip kameraları güvenlik sistemlerinin en çok tercih edilen elemanı yapmıştır.


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!