Turnike Nedir

Turnike elektronik düzeneklerle çalışan son derece güvenli geçiş kontrol amacı güden sistemlerdir. Bu tür sistemler, kalabalık geçişlerin fabrikaların, çok sayıda eleman çalıştıran kuruluşların personel kontrolü için gerekli sistemlerdir.

Her firma dilediği şekilde güvenlik prosedürlerini uygulayarak turnike sistemleri programlatabilir. Çok farklı sistemlerde üretilen bu sistemler, yabancıların da çalışma alanınıza izinsiz girmesini önler. Örneğin üniversiteler, fabrikalar, işletmeler, oteller atölyeler özel kurum ve kuruluşlar için turnike sistemleri güvenliği sağlayan sistemlerdir.

Turnike çeşitleri farklı amaçlara göre dizayn edilirler, müşterinin isteğine göre, parmak okuyucu sistemler, yüz tanıma sistemleri ve kart okuma yapabilen sistemler olarak farklı sistemler vardır. Ayrıca hızlı geçiş için dizayn edilen turnikeler, boy turnikeleri tripod ve vip turnikeler de yine amaca göre kullanılabilirler.

Günümüzde işe tam zamanında girip çıkma önemli bir konu olmaya başlamıştır. Üretken ve maksimum verimle çalışan işletmeler, fabrikalar ve kalabalık işyerlerinin çalışan denetimi elektronik sistemlerle sağlanarak daha güvenli hale getirilmiştir. Turnike sistemleri kalabalık yemekhanelerde ister tek sefer ister çoklu seferlerde kart geçişi yöntemi ile kullanılabilirler. Bu da hem zamandan tasarruf sağlar, hem de önceden ödemeler karta yapıldığı için, para alış verişi ek iş olarak yapılmaz.

Turnike sistemlerle tüm giriş ve çıkışlar daha şeffaf hale geliyor. Hangi saatte kimlerin giriş yaptığı ya da çıkış yaptıkları anında bilgisayara iletilerek sistemden izlenebilir. İstenmeyen durumlar engellenmiş olur.


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!