Turnike Sistemi Nedir

Günümüzde geçiş kontrol sistemlerinde yer alan turnike sistemi en önemli ekipmanlar arasında yer alır. Bir bina veya alan içerisinde yapılan giriş-çıkışları sınırlandırmak veya düzenlemek amacı ile kullanılır. Dış ve iç ortamlar için ayrıca modelleri yer alır. Tek başına değil de kontrol cihazı ile beraber kullanılır. Bu kontrol cihazları 3 çeşit olarak yer alır. Bunlar;

Parmak İzli Turnikeler

Parmak izi okumu cihazı bağlantılı olarak turnike üzerinde yapılır. Geçiş kontrol, personel devam kontrolü veya ziyaretçi programı ile öncesinde tanımlanan parmak izi okutulması sonrasında turnike sistemi geçişi sağlanmaktadır.

Parmak İzli Turnikeler

Yüzü programa tanımlanarak yüz tanıma bağlantılı olarak geçiş izni verilen kullanıcıların yüzlerine uygun mesafeden okutulmasını sağlayan turnike sistemidir.

Kartlı Geçiş Turnikeleri

Turnikenin üzerinde kart okuyucuların bağlantı yapıldığı ve kartın okutulması sonucunda turnikelerin geçişlerine izin verilen turnike sistemidir. Firma veya kuruma gelen ziyaretçilerin geçiş kontrolleri için bu turnike sistemi oldukça uygundur.

Turnike sisteminin avantajları ise;

l Bir disiplin oluşturarak giriş- çıkışların düzenini sağlar.

l Güvenliği artırmak adına giriş izni bulunmayan bireylerin girmesini engeller.

l Karmaşık ya da yoğun olan trafiği engeller.

l Geçiş kontrol sistemi ve personel devam kontrol sistemi gibi pek çok sisteme adapte sağlanarak kontrol ve raporlama yapılır.

l Dayanıklı olması paslanmayan çelik gövdeden oluşmasından kaynaklanmaktadır. Aynı zamanda da şık bir görünüm ortaya koyar.

l Herkesin rahatlıkla kullanabileceği hızlı bir sistemdir.


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!