Yangın Algılama da Termal Kamera Kullanımı

Olası bir yangın senaryosunda kullanılan ısı dedektörleri, duman dedektörleri ve yardımcı diğer ürüler ile algılama yapmak yıllardır alışılmış ve yaygınlaşmış bir çözümdür. İleri teknoloji sayesinde yangın hadisesi gerçekleşmeden ani ısı artışını artık termal güvenlik kameraları ile tespit edip, belirlenen ısı değerlerinin üstüne çıkması halinde alarm durumuna olarak belirler. 

Isı ölçerli termal kameralar ile hassas ısı ölçümleri yapıp, belirlediğiniz ısı aralıkları dışında kalan tüm ısı değerlerini alarm durumu olarak değerlendirebilirsiniz. Can ve mal kaybının önüne geçme konusunda yapılan tüm çalışmalarda termal kamera ile ısı artışının anlık tespiti sayesinde olası felaketlerin önüne geçtiği görülmüştür.

Aşağıdaki resimde yığının içerisinde bir ısı artışı mevcut fakat daha yangın hadisesine dönüşmemiş durumunu görülebilir. Yığının altında termal kameranın algıladığı ısı artışı ile alarm durumuna geçtiğini düşündüğümüzde yangın hadisesi tam başlamadan müdahele ile olası felaketin önüne geçersiniz.


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!