Yangın İhbar

Yangın İhbar

Yangın ihbar denildiği zaman akla ilk gelen, yangın esnasında sesli ve ışıklı uyarı sinyali veren sistemler olmaktadır. Çevremizi, bizi, ailemizi ve sevdiklerimizi yangına karşı koruyan bir tür olan bu sistemler yangın ihbar aşamasında hayati önem taşır. Büyük felaketlerin önüne geçebilmek adına yangın ihbar sistemlerinin iletmiş olduğu sinyaller ile can ve mal kayıplarının önüne geçilir. Aynı zamanda felaketin büyümesi de engellenmiş olur.

Her birey gibi bizimde bir takım sorumluluklarımız var. Bunun en birincisinde felaket gibi olumsuz durumlarda en yetkili bireylere ulaşmak. Yangın esnasında yapılabilecek olan tek şey, yangın ihbarında bulunup yetkilileri çağırmaktadır. Sön dönemlerde gelişen teknoloji ile bu işi artık elektrikli otomatik cihazlar yapmakta. Böylelikle hayatımız daha yaşanabilir bir hal alıyor.

Neden Yangın İhbar?

Yangın ihbarlarında en yetkili kişiler itfaiyelerdir. Sizler adına kurmuş olduğumuz otomatik sistemler ile ev ve iş yerleri gibi önemli noktalarınızı felaketlerden korumak adına yetkililere tek bir sinyal ile bilgi aktarımı yapmaktayız. Duman, sis ve ses gibi etmenler ile harekete geçen bu sistemler yangın ihbarlarında en önemli kriterdir. Sizleri ve yetkilileri aynı anda bilgilendirme yapmamızı sağlayan bu sistemler hayatımızın kolaylaşmasını sağlar. Gönül rahatlığı ile sizler de günlük işlerinize ağırlık verebilirsiniz.

Yangın ihbarlarını sağlayan alarm sistemleri tanımlanırken günümüzde bu tanım ikiye ayrılır.

1. Konvansiyonel yangın algılama sistemleri

2. Adresli sistemler

olarak yer almaktadır. Çok büyük ve karmaşık iş alanları için noktasal yangın tespitinin yapılabilmesi için adresli sistemler önerilmektedir. Bununla beraber konvansiyonel sistemler, daha az maliyetlidir.

 
 


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!