Yangın Kontrol Paneli

Yangın Kontrol Paneli

Yangın kontrol panelinin nasıl kullanılması gerektiği konusunda bir dizi yönetmelik bulunur. Bu sistemler yönetmeliklere uygun olarak uygulanması gerekir. Bu yönetmeliklerde el ile yangın uyarısının bulunulmasından yangın kontrol panellerinde yer alan yangın uyarıcılar ile yapılmasının gerekliliği anlatılır. Ayrıca yönetmelik kuralları gereği bu panellerin görülebilir noktalarda yer alması gereklidir.

Yangın kontrol panellerinin zorunlu hale geldiği alanlar;

 
l Kat alanı 400 metrekareden fazla olan
 
l İki katlı ya da dört katlı binalar
 
l Kat sayısı dörtten fazla olan tüm bina ve konutlar
Yangın kontrol panelleri, yangının algılanmasında en önemli görevi üstlenmektedir. Bunu en iyi şekilde yangın alarm butonları ile ortaya koyar.

Yangın Kontrol Panellerinin Performansı

Özellik ve performans olarak yangın kontrol paneli, EN 54-11 standardında belirlenmektedir. Yangın alarm butonları binalarda kullanılacak olup bunların her birinin akredite kuruluşlar ile EN 54-11 CPR sertifikalarının yer alması gereklidir. Projelendirme işlemi yapılırken yangın kontrol paneli, EN 54-14 standardında referans alınarak gerçekleşmektedir. Özellik bulunan yakın yerlerde konumlandırılması gereken bu butonlar, kaçış yolları üzerinde ve merdivenlere açılan kapıların olduğu yerde bulunması gereklidir. Yer seçimlerinde alarm butonlarının özürlü bireylerin hareket etmesinin kolay olacağı yerlerde bulunulması özellikle dikkat edilmesi gereken bir husustur. Açık bir şekilde görülüyor olması ve kolay erişilebilir bir noktada bulunması gereklidir.

 Yangın alarm sistemleri ihtiyacınız olduğunda işletmenizin büyüklüğüne göre adresli veya konvansiyonel sistemlerin projelendirilmesi montaj ve devreye alınma hizmeti konusunda yılların deneyimini sizinle paylaşmak isteriz.

 

 
 


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!