Yangın Söndürme

Yangın Söndürme

Yangın söndürme günümüzde gelişen teknoloji ve ürünlerinin gittikçe daha fonksiyonel olmasının getirdiği kolaylıklar nedeni ile çok kolay bir hal aldı. Yangın anında saniyeler içinde yanıp kül olan malların ve canların verdiği zarar ve acıların önlenmesi için elektronik bazlı yangın alarm ve yangın söndürme sistemlerine güvenebiliriz. Bu sistemler elektronik sensörler barındırırlar ve son derece güvenilirdirler. Gelişmiş sistemler olarak görüntülü video sistemleri ile de entegre edilebilirler.

Yangın Söndürme

Böylece bir yangın tehlikesi ortaya çıktığında yangın yerini hemen tahliye etmek mümkün olmaktadır. Çok kalabalık alanların yangından korunması için yangın söndürme sistemleri en gerekli sistemlerdir. Basit bir çalışma mantığı ile çalışan bu sistemlerde, yangın algılayıcı dedektörler, artan ısıyı hemen elektronik olarak algılarlar ve panele bilgi gönderirler. Bu bilgi iletimi, elektrik hızında yani yaklaşık saniyede 300 bin km hızla olmaktadır. Bu da neredeyse ışık hızına sahip bir hızdır. Böylece birbirine bağlı büyük alanlarda, çok katlı binalarda fabrikalarda yangın söndürme sistemleri yangına hemen müdahale sağlayabilmektedir. Haznede bulunan su borularından belli bir debi ile akan su, yangına tavandan su püskürterek otomatik bir şekilde çalışmaktadır. Manuel sistemler hantal oldukları için ve böyle bir anda saliseler bile önemli olduğu için elektronik sistemlere güvenmek daha akıllıcadır.

Yangın Söndürme Sistemleri Gerekli midir?

Özellikle okullar hastaneler, büyük işletmeler ve fabrikalarda yangın söndürme sistemleri hayati öneme sahiptir. Bu sistemler can-mal zararını en aza indirdiği için gereklidir. Üstelik yangın söndürme sistemleri günümüzde son derece uygun fiyatlarla sunulmaktadır.
 


Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!