Alarm Sistemleri

Alarm Sistemleri

Alarm Sistemleri

 Alarm sistemleri, soygun, gasp, haneye tecavüz, sağlık sorunu ve yangın gibi acil durumlarda başkalarını sizin imdadınıza çağıracak elektronik bir sistemdir. Kullanımı son derece kolay olmasına rağmen sağladığı güvenlik sayesinde size yüksek koruma sağlamaktadır.

 Alarm sistemleri herhangi bir tehlike durumunda ışıkla, sirenle, otomatik telefon bağlantısıyla çevreye ve gerekli mecralara haber verir. Alarm sistemleri, istenmeyen bir durum olduğu takdirde kendini otomatik olarak devreye sokar. Bu istenmeyen durumlara, açılmaması gereken bir kapının açılması, cam kırılması, normalde hareket etmemesi gereken saatte bir hareketlilik sezmesi, açılmaması gereken bir pencerenin açılması durumlar örnekler verilebilir. Yaşadığınız eve yada iş yerine alarm taktırdığınız zaman yine sizin hareket ve yaşam tarzınıza göre aldığınız alarma ayar verebilirsiniz. Yani alarmın hangi saatlerde devrede olması gerektiğini ve o saatler içerisinde hangi durumlar olduğu takdirde devreye girmesi gerektiğinin direktiflerini siz verirsiniz. Alarmı kurma ya da kapama işlemi sizin belirlediğiniz şifrenin girilmesi veye özel bir uzaktan kumanda vasıtasıyla gerçekleşir. Alarm izleme ve kontrol merkezinden dilerseniz günlük, haftalık veya aylık raporlama yapılabilir. Android, Windows ve IOS tabanlı akıllı telefonlarda gerekli uygulamayı telefonunuza indirerek alarm sistemini telefonunuzdan da yönetebilirsiniz.

 Alarm sistemleri tamamen sizin isteğinize bağlı olarak oluşturulur ve ona göre programlanır. Ev yada işyerinizin konumuna, isteklerinize ve içerideki yaşam şeklinize göre ayarlanır. Özel olarak seçilmiş elektronik parçaların birbirine entegre edilmesiyle istekleriniz bu doğrultuda karşılanır. Alarm sistemleri, isteğinize bağlı bir şekilde kablosuz yada kablolu olabilir. Yani alarm sistemleri tamamen isteğe bağlı olarak projelendirilmektedir. Bu bağlamda yani, projelendirilmeye göre alarm sistemlerinin fiyatları değişkenlik göstermektedir.

 

 Alarm Sistemi Ekipmanları Nelerdir?

 Alarm paneli

 Alarm paneli, alarm sisteminin merkezidir. Bu panel herhangi bir yangın, hırsızlık gaz kaçağı vb. alarm durumlarını algıladığında bu algıladığını otomatik olarak sinyaller vasıtasıyla gerekli yerlere iletir. Siren ve dedektör üniteleri bu panele kablosuz yada kablolu bağlanarak alarm sistemini oluşturur.

 

 Tuş Takımı

 Tuş takımı alarm paneli ile iletişimi sağlayan bir ünitedir. Bu panel vasıtasıyla sistem devre dışı bırakılabilir yada devreye alınabilir. Aynı zamanda bu panelle sistemi programlayabilirsiniz.

 

 Manyetik Kontak

 Manyetik kontak, sistmein kurulduğu bölgeye, giriş riski mevcut olan kapı ve pencerelerin üzerine takılır. Kablolu ve kablosuz modelleri olan dedektörlerdir. Manyetik kontaktör, kullanılan kapı ve pencerelerin üzerine takıldıktan sonra o bölgede herhangi bir hareket yada kapını ve pencerenin açılması onu otomatik olarak devreye sokacaktır. Manyetik kontaktör böyle bir durumda alarm paneline durumu bildirecek ve eğer alarm kurulu ise, yine otomatik olarak devreye girecektir.

 

 Siren (Harici ve Dahili)

 Herhangi bir tehlike durumunda alarmı devreye sokarak çevreyi yüksek ses kalitesiyle uyaran bir ünitedir. Dahili ve harici olmak üzere 2 şekli mevcuttur. Harici siren mekanın dışına monte edilir ve mekana dışarından bakıldığında görülür. Bunu yapmaktaki maksat hırsızlık yapmayı düşünen kişileri caydırmaktır. Dışarı takılan alarmın ışıkları da vardır ve kendini hemen belli eder. Bu da hırsızların çekinmesini sağlar. Eğer ki dış mekandaki sirenin kablosu kesilirse, akü devreye girer ve yine yüksek kalite ses çalar. Yani kablonun kesilmesi hiçbir şeyi değiştirmez.

 

 Gaz Duman Isı Dedektörleri

 Gaz duman ısı dedektörleri, gaz yada duman yoğunluğunu algılayarak sistemi bu hususta bilgilendirir. Duman gaz ve ısı dedektörleri, sistem kurulu olmasa bile, 7 gün 24 saat çalışır ve her daim aktiftir.

 Alarm sistemleri her işyerinde bulunması gereken bir güvenlik sistemidir. İş yerleri bu sistemler sayesinde korunur ve herhangi bir tehlikede sizi haberdar eder. Alarm sistemleri sizinde rahatlamanızı sağlar ve akşam işyerinizi kapattıktan sonra kafanız rahat olur. Bu bağlamda alarm sistemlerinin her iş yerinde kesinlikle bulunması gerekir.

Güvenlik sektöründe deneyim ve tecrübelerimize dayanarak Mavi Alarm firması olarak sizlere en iyi çözümleri sunmaktayız Siz de bizi tercih edebilirsiniz.

 

Gönderiyi Paylaş!