Araç Takip Sistemleri

Araç Takip Sistemleri

 Araç Takip Sistemi

 Araç Takip Sistemi Nedir?

 Araç takip sistemi, araçların hangi zamanda, nerede konumlandığı, nasıl bir şekilde kullanılmış olduğunu tespit etmek için geliştirilen bir teknoloji çeşididir. Bu teknoloji ile beraber firmalar, araçlarını iş kurallarının gerektirdiği şekilde kullanıldığını kontrol etmekte kolaylık yaratır. Hem verimlilik artar hem de masraf en az düzeye iner.

 Araç takip sistemleri, her ne kadar araçların ne konumda olduğunun bilgisini paylaşan bir amaca sahip olmuş olsa da, daha sonrasında şirketler, araçlarını ve araçların gider durumunu kontrol etmek için kullanılmış sistemler halinde gelişme göstermiştir. Araç takip sistemleri, genel olarak kullanılan altyapı ile entegreli olarak faaliyet gösteren, faaliyet maliyetinin etkin olarak yapıldığı sistemlere, hatta şirketlerin daha rekabet ortamı sağlanması adına yapılan altyapılara dönüşüm sağlanmıştır. Bu gelişmiş olan ve daha entegre olan sistemlere oldukça yüksek faydası bulunur. Örnek verecek olursak lojistik şirketleri, ERP (Enterprise Resource Planning) ya da TMS (Transport Management Systems) altyapısı ile entegre olarak araç takip sistemi kullandıklarından ötürü yapılan sefer ile araç kullanımı ve oluşmakta olan maliyetler sefer olarak takibi yapılmakta, hem de maliyet bakımından çok daha etkin bir biçimde bilgi elde edilmekte. Bunların haricinde ürün teslimatı hakkında anlık bilgi de sunulmaktadır.

 Araç takip sistemleri üzerinde araç konumu haricinde en önemli husulardan biri ise aracın tam olarak ne kadar yakıt tüketmiş olduğu ve yakıt tüketimi standartlarının fazla olan nedenleri saptanır. Vektör bir biçimde bu konudaki uzun süreli tecrübemiz ile her araç türüne özel (binek, hafif ticari ve ağır vasıta) nasl kullanıldığı, aracın ne kadar yakıt tüketmekte olduğunu ve tüketimi oluşturan asıl nedenleri filo yöneticilerini anlık analiz biçiminde sunabilmekteyiz. Bu sayede örnekle,m 1500 pm ortalama motor devri biçiminde kullanımı olan bir dizel motorun, 2500 rpm ile kullanılan devir ile oluşmakta olancivarı arasındaki fazla tüketim, şirketler tarafından kontrol edilebilir. Sürücüler bu bakımda bilinçlendirilip, yakıt tüketimi azaltma yönüne gidilebilir.

 

 Araç Takip Sistemi Nasıl Çalışır?

 Araç takip sistemi, araca monte edilmekte olan herhangi bir cihaz yardımıyla, GPS alıcıları üzerinden, GPS uydusuyla haberleşme yapılıp araç konumu belirlenir ve aracın tam olarak nerede olduğunun bilgisi toplamayla bulunur. Bu bilgiler, cihaz ile GSM modem aracılığı ile internet üerinden araç takip sunucularına aktarılımı gerçekleştirilir. Burada işleme koyulan veriler ile araç takip sistemi web ara birimi, tabletteki uygulamalar ya da cep telefonları üzerinden görünmesine olanak sağlar.

 Araç takip sistemleri üzerinde kullanılmakta olan cihazlar, araçlardan ne tür veri alınacağına göre bazı farklılıklar gösterebilir. Yalnızca araç konumunu görmek isteyen firmalara özel sunulan hizmette konum bilgisi iletimi için yeterli olan cihaz kullanımı olurken, araçların yakıt tüketimi ile alakalı bilgi toplamak isteyen girmalara özel bağlama yapılan özellikler cihaz yardımı ile eklenebilir. Bunun haricinde motobisikletler için araç takip sistemi kullanılması istendiği takdirde cihaz mutlaka akü bitirmeyecek lekilde akım kullanılıp, ona göre optimize edilmiş olmalıdır. Ayrıca motosikletler hava şartlarından, araçlara göre daha fazla etkilenmesinden ötürü su ve neme dayanıklı cihazların kullanılması gereklidir.

 

 Araç Takip Sistemi Faydaları Nelerdir?

 Araçlarınız mesai dışı saatlerde kullanımını önleyip, daha fazla yol alıp bunla beraber yakıt tüketimini arttıran etkenlere engel olmaktadır. Araçların kullanımı ile alakalı bilgilerin alınması sağlanıp, aşırı hız ya da yükek devir araçlar kullanımında tüketim arrtırma hususunu tespit ederek kontrol edilmesine yardım eder.

 Aracın oldukça süratli ve kötü kullanımına engel olarak trafikte bir canavara dönüşmesine karşı çıkar. Oluşabilecek kaza ve türevlerinin azalmasına yardım eder. Hem maddi hem de manevi kayıpların önüne geçerek iş kaybı durumunun önüne geçilmiş olur.

 Araç çalıntısı ya da kayıp durumu gibi olaylarda emniyet birimlerinin çok daha hızlı bir şekilde müdahale edebilmesine aracın çok daha hızlı olarak çözme kavuşmasına yardımcı olur.

 

Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!