Geçiş Kontrol Sistemleri

Geçiş Kontrol Sistemleri

Geçiş Kontrol Sistemleri Nelerdir?

 Geçiş kontrol sistemler, bir kişi ya da bir gruba, belli bir yerdeki girişleri kontrol altına alma ve sınırlandırmak için kullanılan sistemdir. Geçiş kontrol sistemlerinde kontrol noktası bir kapı, turnike, asansör, otopark girişi ya da geçişin sınırlandırılmış olduğu bir noktada herhangi bir yer de olabilmektedir. Geçiş kontrol sistemleri oldukça yaygın bir şekilde kapı yada bina girişlerinde kullanılmaktadır.

 Geçiş kontrol sistemleri iş dünyasında, son zamanlarda oldukça fazla tercih edilir hale gelmiştir. Şirket ve farklı kurumlarda hem güvenlik hem de çalışan ve müşterilerin memnun olmasını sağlamak için veri kullanımının önemi üzerinde daha çok durulması gerekilir.

 Geçiş kontrol sistemlerinde basit bir şekilde şifre girilip giriş yapılmasından biyometrik okuyucuya kadar farklı sistemler yer alan bir alan olarak karşımıza çıkar. Güvenlik girişi basit bir kapı okuyucusu ve karışık bir network ağı ile birçok farklı yöntemler ile kontrol altına alınabilir.

 Geçiş kontrol sistemleri üzerinden hangisinin tercih edilecek olduğu kişisel ya da kurumsal ihtiyaçlar ile bağdaşması gerekir. Bina yapısı, giriş yapılacak kişi sayısı da göz önüne alınıp basit bir işlem ya da daha geniş bir güvenlik sistemi mi gerektiği konusunda iyi bir araştırma yapılması gerekir. Sonuca göre geçiş kontrol sistemleri üzerinden bir tercih yapılarak ön planda hızlı ve kolay bir geçişe izin verilmelidir.

 Geçiş kontrol sistemlerini belli konularda toplamak istediğimizde;

 Zaman kontrollü geçişler, biyometrik geçiş sistemleri ve kartlı geçiş sistemleri olduklarını söyleyebiliriz. İş hayatında oldukça fazla tercih edilebilen geçiş kontrol sistemlerine bakıldığında ilk olarak kartlı geçiş sistemleri gelmektedir. Yaygın bir şekilde plastik şerit kartları ile arkalarında siyah ve manyetik bir şerit yer alır. Okuyucan geçişlerde bu şerit oldukça önemlidir. Uygun ve az maliyetli olması sebebiyle geçiş kontrol sistemleri arasında oldukça fazla terih edilenler arasındadır.

 Pin kodu veya şifre girilerek geçiş izni veren geçiş kontrol sistemlerinde ise yalnızca yetkili ya da izni olan kişilerin giriş yapmaları istendiği yerlerde tercih edilir. Bu bir banka ya da herhangi bir apartman kapısı bile olabilir.

 Geçiş kontrol sistemleri arasında oldukça az rastlanan ama oldukça hızlı bir şekilde yayılış gösteren sistemlerden olan biyometrik okuyucular , parmak izi ses tanıma veya iris okuma gibi kişilerde yer alan fiziksel özellikler yardımı ile bir geçiş güvenliği kurulumu yapılır. En güvenli geçiş kontrol sistemleri arasında olması haricinde fiyatı diğerlerine göre biraz daha tuzludur.

 Bilgisayar ile yönetilebilen geçiş kontrol sistemlerinde diğer alarm sistemleri de entegre olabilir. Örnek verecek olursak yangın alarmı ile beraber kapılardan giriş ve çıkışların otomatik bir biçimde serbest kalması çok normaldir.

 Geçiş kontrol sistemleri ile beraber personellerin devamlı bir şekilde kontol edilmesi gibi kontrollü sistemler ve bununla beraber gelişmiş olan yazılımlar da özellikle kurumsal şirketler adına gittikçe daha önemli olarak yer almaktadır. Şirket yönetimlerinde hem güvenlik hem de çalışmak saatleri, devamlılık gibi konularda veri toplamak için geçiş kontrol sistemleri önemli bir yer tutmaktadır.

 Sizde mekanınız ya da bir projeniz için en uygun geçiş kontrol sistemini arıyorsanız, sizin için en profesyonel olarak tasarlamakta ve uygulamaktayız. Alarm sistemi her yerden alınabilir fakat Mavi güvenlik sistemleri olarak mekanınıza en uygun ve en ekonomik alarm seçimi ile beraber uzman çözümler üretmekteyiz.

 Güvenlik sektöründe deneyim ve tecrübelerimize dayanarak Mavi güvenlik firması olarak sizlere en iyi çözümleri sunmaktayız. Güvenlik risklerinin farklı bir hal almasına karşı paralel bir şekilde gelişim gösteren yeni güvenlik teknolojileri, müşterilerin her riski için tedbir almasını sağlar. Bu kapsamda sizlere kablolu ve kablosuz entegre güvenlik sistemleri çözümleri de sunmaktayız.

 Sizde geçiş kontrol sistemleri için Mavi Alarm güvenlik hizmetlerini tercih edebilirsiniz. Üstün kalite ve güvenlik alanında tercübe ve deneyimimize güveniyoruz.

 

Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!