Kamera Sistemleri

Kamera Sistemleri

Kamera Sistemleri

Güvenlik kamera sistemleri, daha güvenli bir ortam için emanet edilmekte olan kapalı devre izleme sisteminin diğer bir ismidir.Piyadaki tabiri ile KDTV olarak da adlandırılan ve tam açılımı, kapalı devre televizyon sistemi olan güvenlik sistemleri, haftanın yedi günü ve her saat aktif olarak gözlem ve kayıt yapmakta olan bir kamera sistemi bütünüdür. Kapalı devre kamera sistemlerinin kullanım alanlarına baktığımızda, tesislerde çevre izleme güvenlik kamera sistemler, iş yeri güvenlik kamera sistemleri, ev güvenlik kamera sistemleri , şehir izleme sistemleri ve fabrika güvenlik kamera sistemleri gibi günümüzdeki zamanda birçok kullanım alanı mevcuttur.

Bir güvenlik kamera sistemini oluşturan tüm parça ve ekipmanların neler olduğuna baktığımızda;

 1. Güvenlik Kameraları

Güvenlik kameraları, sabit kamera, dome kamera, speed dome kamera, IR gece görüşlü kamera ve zoom kameralar olmak üzere, her çeşidin kendine göre farklı kullanım alanlarına göre çeşitlendirilmiş olan güvenlik kameralarını kapsamaktadır.

 2. Dijital Kayıt Cihazları

DVR olarak da adlandırılan ve güvenlik kameraları üzerinden gelen görüntünün düzgün bir şekilde kaydedilmesini sağlayan cihaza denilmektedir. DVR kısaltma ismi ingilizceden gelmektedir ve asıl anlamı da digital video recorder yani, dijital video kaydedicidir. Dijital video kaydedicinin kayıt yapabilmesi için mutlaka bir HDD yani harddisk barındırması gerekir. Günümüzdeki DVR cihazlarına baktığımız zaman 500 GB'den başlayıp, 20 TB'ye kadar HDD takılma imkanı bulunmaktadır. Ancak bu kapasiteler makineden makineye farklılık gösterebilir.

 3. CCTV Sistemi Kabloları

Zamanımızdaki güvenlik kamerası sistemlerinde, çok geniş kapsamlı olmayan projeler için genellikle 2+1 ya da 4+1 CCTV kablolar tercih edilmektedir. Bu kabloların içine bakıldığında video ve enerji besleme kabloları geçer. Oldukça kaliteli olmasa da ekonomik olmasından ötürü sıkça tercih edilebilir.

 4. Besleme Adaptörü

Genel olarak güvenlik kameralarında toplamda 12V DC güç kaynağı takılmaktadır. Bunun için de switch modelindeki güç kaynakları tercih edilir.

 5. Kamera bağlantılarının sağlanılması için BNC, besleme JAC gibi ekipmanlar da olmazsa olmazlardandır.

Bir güvenlik kamerasının temelini oluşturan ekipmanlar toplamdaki beş adet saydığım ana bölümden oluşmaktadır. Oldukça büyük çaplı projelere takılmakta olan güvenlik kameralarında bazı önemli değişiklikler olması muhtemeldir. Ancak güvenlik kameraları DVR kayıt cihazı bulunmadan normal bir şekilde bir işe yaramaz ve çalışmaz. Fakat dijital kayıt cihazları ile beraber kullanıldığı takdirde izleme ve kayıt uygulamasını gerçekleştirirler. Makul fiyatlardan ötürü genellikle günümüzde güvenlik kamera sistemlerinde gece görüşlü IR led güvenlik kameraları tercih sebebidir.

Canlı bir şekilde izleme ve kayıt altına alma gibi özellikleri ile kamera sistemleri, güvenli tedbirler arasından en önemlilerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır. Mekana en uygun özellikler ile kurulumu yapılan kamera sistemleri ile mekanınızın güvenliğini en üst düzeye çıkarmış olucaksınız. İşletmelerdeki personellerin çalışma ortamını, depolarınızı, giriş ve çıkış yerlerini, otoparkları ve daha birçok yeri kayıt altına alarak gece gündüz farketmeksizin, karanlık ortamlarda dahi kayıt altına alma şansınız bulunmaktadır. Sistemin canlı bir şekilde, telefon üzerinden aktif olarak ve geçmişe dönük kayıtlara da bakmanıza imkan sağlar. Dilediğiniz zaman bu kayıtları uzak bir noktaya da yedeklemede bulunabilirsiniz.

Her sistemde olduğu gibi güvenli kamera sistemlerinde de farklı çalışma platformları kapsamında, CCTV kamera sistemleri, analog ve IP tabanlı olarak toplamda iki çeşit teknoloji ile üretimi yapılır.

Sizde mekanınız ya da bir projeniz için en uygun kameri sistemini arıyorsanız, sizin için en profesyonel olarak tasarlamakta ve uygulamaktayız. Kamera her yerden alınabilir fakat Mavi alarm güvenlik sistemleri olarak mekanınıza en uygun ve en ekonomik kamera seçimi ile beraber uzman çözümler üretmekteyiz.

Güvenlik sektöründe deneyim ve tecrübelerimize dayanarak Mavi Alarm firması olarak sizlere en iyi çözümleri sunmaktayız. Güvenlik risklerinin farklı bir hal almasına karşı paralel bir şekilde gelişim gösteren yeni güvenlik teknolojileri, müşterilerin her riski için tedbir almasını sağlar. Bu kapsamda sizlere kablolu ve kablosuz entegre güvenlik sistemleri çözümleri de sunmaktayız.

Gönderiyi Paylaş!