Otomatik Geçiş Sistemleri

Otomatik Geçiş Sistemleri

Otomatik Geçiş Sistemleri

 Köprü ve otoyol geçişlerinde ülkemizde kullanılan 2 tip geçiş sistemi vardır. Bunlardan biri Otomatik Geçiş Sistemi(OGS) diğeri ise Hızlı Geçiş Sistemi(HGS)dir. Bu sistemlerin her ikisinde de belirli bir ücret ödemeniz gerekir. Yani her geçişte otomatik olarak ücret kesilecektir.

 Ülkemizde sıklıkla tercih edilen ulaşım şekli karayolu ulaşımıdır. Otomatik Geçiş Sistemi, ülkemizde Karayolları Genel Müdürlüğü'ne bağlıdır. Bu anlamda OGS köprü yada otoyollara kara yolu araçlarının rahatlıkla geçiş yapması adına kullanılan bir teknolojidir. Otoyollarda OGS gişeleri bulunmakta ve sizde bu gişelerden faydalanmak için OGS'ye kayıt yaptırmanız gerekir. Sonrasında ise OGS gişelerinden rahatlıkla geçiş yapabilir ve her geçişinizde belirli bir ücret ödeyebilirsiniz. OGS gişelerinden OGS üyesi olmadan geçmeye çalışır iseniz kaçak olarak görünür dolayısıyla ceza yersiniz.

 

OGS nasıl çalışır?

 OGS üyesi olup aracınıza OGS taktıktan sonra, gişelerden her geçişiniz kayıt altına alınır. Ay, gün ve saati ile birlikte nereden nereye geçtiğiniz sisteme kayıt edilir. Aynı şekilde gişeden çıkış yaptığınızda da sistem bunu otomatik olarak kayıt eder. Ödenen ücretler bilgisayar yardımıyla hesaplanır ve bu ücret tarafınızca otomatik olarak ödenir.

 Otoyol ve köprülerde araçlar sınıf sınıf ücretlendirilmektedir. Bu ücretlendirmelerde kendi içlerinde 5 sınıfa ayrılmıştır. Bu sınıflar;

 1. sınıf olan araçlar aks aralığı 3.20 metre altında olan araçlardır. Yani motorsiklet, kamyonet, otomobil, minibüs gibi araçlar bu sınıfa dahildir.

 2. sınıf araçlar ise aks aralığı 3.20 metreden yüksek olan araçlardır. Ayrıca 2 akslı olan araç her türlü 2. sınıf araç olarak kabul edilir. Minibüs, otobüs ve kamyonetler modeline göre 2. sınıf araç sınıfına girebilir.

 3. sınıf araçlar aks adedi 3 tane olan araçlardır.

 4. sınıf olan araçlar aks adedi 4 ve 5 tane olan araçlardır.

 5. sınıf olan araçların aks adedi 6 yada daha fazladır.

 

 OGS'nin Avantajı Nedir?

 OGS üyesi olduktan sonra araç içine bir cihaz yerleştirilir. Bu cihaz genelde aracın ön camına monte edilir. Bu işlemi gerçekleştirdikten sonra köprü ve otoyollardan durmaksızın geçebilirsiniz. Bununla birlikte OGS üyesi olmanızdan kaynaklıindirimli olarak ücret ödersiniz. Yani, köprü geçiş fiyatı 10 TL iken siz 8 TL ödersiniz. Buradaki maksat insanları OGS'ye teşvik etmektir. OGS'ye teşviğin amacı ise gereksiz kalabalığın önüne geçmektir. OGS yardımıyla trafik çok daha rahat ve akışkan olmaktadır.

 

 OGS Nereden Alınır?

 OGS sahibi olmak için satış yetkisine sahip bankalara yada internet şubeleri aracılığıyla başvuru yapabilirsiniz. Bu başvurularda belirli belgeleride yanınızda götürmeniz gerekir. Gerçek kişilerin kimlik belgesi ve araç ruhsatı götürmesi yeterli olacaktır ancak tüzel kişiler kimlik belgesi ve araç ruhsatının yanında yetki belgesi ve imza sirkülerini de götürmesi gerekir. OGS satışı için yetkilendirilmiş bankalar ise Ziraat Bankası, Garanti Bankası, İş Bankası, Yapı Kredi, Denizbank, Vakıfbank ve Akbank'tır.

 

 OGS Ücreti Ne Kadardır?

 OGS'lerin satış fiyatları bankadan bankaya değişkenlik gösterir. Ancak ortalama olarak 40 ila 50 TL arasında bir fiyatta olmaktadır. OGS cihazlarının garanti süreleri de yine bankadan bankaya değişkenlik gösterir. Bu nedenle OGS almadan önce bankaları iyi araştırmalı ve hangisi sizin için daha uygunsa o bankadan OGS cihazını almanız sizin için çok daha yararlı olacaktır.

 

 Hızlı Geçiş Sistemi Nedir?

 Hızlı Geçiş Sistemi (HGS), Türkiye Cumhuriyeti içerisindeki tüm Boğaz Köprüleri ve Otoyol geçişlerinden alınan geçiş ücretlerinin geçmişten günümüze süregelen biletli gişelerden tahsili yerine radyo frekansı ile tanımlama sistemi üzerinden biletsiz veya temassız şekilde sürücülerden tahsil edilmesi sistemidir.

Güvenlik sektöründe deneyim ve tecrübelerimize dayanarak Mavi güvenlik firması olarak sizlere en iyi çözümleri sunmaktayız. Güvenlik risklerinin farklı bir hal almasına karşı paralel bir şekilde gelişim gösteren yeni güvenlik teknolojileri, müşterilerin her riski için tedbir almasını sağlar. Bu kapsamda sizlere kablolu ve kablosuz entegre güvenlik sistemleri çözümleri de sunmaktayız.

Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!