Parmak İzi Okuma Sistemleri

Parmak İzi Okuma Sistemleri

Parmak İzi Okuma Sistemleri

Parmak izi okuma sistemi, parmak izine dayalı şifreleme mantığıyla parmak izi okuyucu, kişilerin benzersiz olan parmak izleri ile pdks (personel devam kontrol sistemleri), geçiş kontrol sistemlerivb. geçiş kontrolü sağlayan bir sistemdir. Parmak izi sistemi hızlı bir şekilde gelişerek kartlı geçiş sistemlerinden daha çok tercih edilir hale gelmiştir. Kişilere özgü oluşu, hızlı cevap ve yanıt süresi, kapasite sınırı olmaması ve sarf maliyetini ortadan kaldırması vb. avantajları sağlayan bir sistemdir.

Kartlı geçiş sisteminden en büyük avantajı personellerin birbirleri yerine kartlarını okutmalarını ve kartım evde kaldı, kartım kayboldu veya kartım çalışmıyor gibi sıkıntıları önlemesidir. Ayrıca çoklu parmak okutma özelliği olduğu için personelin tanıtılan parmağından olacak sorunlar için başka parmağı da tanıtılarak sorunların önüne geçilebilir. parmak izi okuma cihazı fiyatları ile ilgili bilgi almak için lütfen bize ulaşın

Parmak izi okuma sistemleri belirlemiş olduğunuz alanlarda giriş ve çıkış noktalarını kontrol almanıza ve çalışanlarınızın mesai saati düzenini kontrol ve takip edebilirsiniz. Kişilerin parmak izini biometrik olarak okuyan bu sistemde yetkisi dahilinde alanlara girebilir, kişilerin yetkisi olmadığı alanlarda dolaşımını kısıtlayabilirsiniz. Parmak izi okuma cihazı ve Geçiş kontrol sistemi yazılımı ile personelinizin veya ziyaretçilerinizin giriş çıkış zamanları kayıt altına alınıp, bu bilgileri saklayabilirsiniz.
Parmak izi sistemi kişiye özel olduğundan proximity kartlar gibi başkasının sizin yerinize veya kişiler birbirlerinin kartları ile okutma yapamaz.

PARMAK İZİ OKUMA SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR?

Parmak izi okuma sistemi biyometrik okuma yapan cihazlar ve parmak izi okuma programı ile çalışır. Biyometrik, sisteme tanıtılan parmakların her birini şifreleyerek ve her parmağı birbirinden farklı olarak algılayan bir teknolojidir. Ne kadar uzaktan görünüşte parmak izleri birbirlerine benzese de, fiziksel olarak böyle değildir ve biyometrik teknolojisi de parmak izlerini detaylı şekilde inceleyerek her kişiyi birbirinden ayırır. Bu sayede güvenlik açıklarının önüne geçilmiş olur.

Parmak okuma sistemi kişinin parmak izi sisteme kayıt için birkez tanıtılır. Son derece hassas sensörlere sahip olan biyometri sistemli cihazlar, parmak izinin yapısını tanımlayarak yazılım tarafından haritalı şekilde şifrelenerek kayıt altına alınır. Sonraki aşamada parmak izini okutulduğunda parmak izini taranarak bir haritası çıkarılır bu harita sistemde var ise yazılım tarafından eşleştirilerek sistem çalışır.

Parmak izi sistemi yazılımı, giriş ve çıkışlardan parmağını okutan personel veya kişilerin kaydını tutar. İsteğiniz üzere bu kayıtlardan günlük, haftalık, aylık veya yıllık raporlar alınabilir.

İş yerlerinde çalışan personelin işe geliş gidişlerinde ve vardiya takiplerinde parmak izi her insanda farklı olduğu için iş takibinde en güvenilir yöntemdir.

Parmak İzi Okuma Sistemleri

PARMAK İZİ OKUMA SİSTEMİ AVANTAJLARI

  1. Kartlı geçiş sistemlerinde bilindiği üzere kartlı işlem yapıldığı için kimi sorunlarla (kart bozulması, kart kırılması vb.) karşılaşılmaktadır. Parmak izi okuma sisteminde ise tüm işlemler parmak okumayla yapıldığı için bu gibi sorunları yaşamazsınız.
  2. Kartlı geçiş sisteminde kart maliyeti ile kullanıldıkça kartların eskimesinden, yıpranmasından veya bozulmasından dolayı kart yenileme maliyeti vardır. Parmak izi okuma sisteminde bu maliyet ve sorunlar olmadığı için tercih edilir.
  3. Parmak izi tercihi etmenizdeki sebepler kartımı kaybettim, kartımı unuttum, kartımı düşürdüm veya çaldırdım gibi sorunların önüne geçersiniz.
  4. Kartlı geçiş sistemlerinde bir personelin birden çok kişinin kartını okutma dayanışması sık görülür. Parmak izi bu açıdan da 100% güvenlidir. Parmak izi okuma sistemlerinde bu hadise sıfırdır. Çünkü parmak izleri herkesin farklı olduğu ve parmak izi okuma yazılımı her veriyi farklı haritalama metodu ile şifrelediği için kimse kimsenin yerine parmak izini hiç bir koşulda okutamaz.
Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!