PDSK Personel Devam Kontrol Sistemi

PDSK Personel Devam Kontrol Sistemi

Personel Devam Kontrol Sistemleri

PDKS sistemipersonel devam takip kontrol sisteminin kısaltılmasıdır.
Çalışanlarınızın mesai ye geliş saatlerini, mesaiden çıkış saatlerini ve ne kadar mesaide kalmış gibi aksiyonları kayıt altında tutar. Sistemde kullanılan ürünler Kartlı geçiş sistemlerindekullanılan Proximity kart ve Kart Okuyucu veya Biyometrik parmak izi okuyucu cihazlarından okuma yapılan zamanları alıp, yazılıma aktarır. Yazılımsal olarak bu verileri detayları öğrenebilir ve kayıt altına alabilirsiniz.

Personel devam takip kontrol sistemleri, genellikle personelin çalışma saatlerini hesaplayan puantaj sistemleri gibi düşünülse de erişim kontrol sistemleri, yemekhane otomasyon sistemleri ve ziyaretçi takip sistemleri vb. gibi sistemlerde pdks sistemi tarafından kontrolü sağlanmaktadır.

PDKS sistemi, insan kaynaklarının personel yönetim konusunda daha verimli yönetim için de kullanılır. Vardiya sistemi ile çalışan işletmelerde mesai zamanlarını kontrol altına alır. Fazla mesai hesaplamasını yapıp, içerisinde bulunan maaş hesabı programı ile mesai ücretinin tanımlanması ile ödenecek toplam ücreti kolayca yapmış olursunuz. Tüm çalışanlarınızın maaşını sadece saniyeler içerisinde hesaplayabileceğiniz bu programda işe geç gelme gibi durumlarda ücretinden yapılacak kesinti tanımlamaları ile ay sonu alacak olduğu maaş toplamından otomatik düşürebilirsiniz. Sistemde maaş hesaplarında ki kayıpların önüne geçebilirsiniz.

PDKS SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR?

Personellerin giriş ve çıkış yaptığı noktalarda bulunan veri toplama terminali (Parmak İzi Okuyucu veya Kart Okuyucu ) ve yazılımı ile bu terminale bağlı bilgisayar üzerinden çalışan ve toplanan bilgileri değerlendirerek puantaj değerlerini hesaplayan denetleme sistemidir. Sistemin çalışma mantığı parmak izi okuma sistemi veya kartlı geçiş kontrol sisteminden oluşmaktadır.

Kartlı geçiş sistemlerde kartın içerdiği numara ile personel sicil numarası yazılım tarafından ilişkilendirilir. Bu kartlar giriş ve çıkış zamanlarında personel tarafından kart okuyucu terminallere okutulmasıyla veriler pdks sistemi yazılımı üzerinde toplanır.

Parmak izi okuma sistemin de ise, personelin veya kişinin parmak izi okuma terminaline parmak izi tanıtılır ve yazılımsal olarak kartlı geçiş sistemleri ile aynı çalışmaktadır. Fakat kartlı geçiş sistemlerinden daha çok tercih edilmektedir.

PDKS sistemleri, terminallerden gelen verilere göre, personel için sicil numarası bazında takip edilen bir bilgi alanı açar. Bu bölümde insan kaynakları yetkilileri personellerin çalışma saatlerini, izin günlerini, kimlik bilgilerini ve mesai saatlerini bilgileri vb. benzer birçok bilgileri detaylı olarak takip edilir ve istatistiksel olarak raporlayabilmektedir.

Personel Devam Kontrol Sistemi Sağladığı Avantajlar

  • Personelleriniz işe saat kaçta geliyor?
  • Personelleriniz işten saat kaçta çıkıyor?
  • Mesai saatinden önce kimler çıkış yapıyor?
  • Hangi personelin ne kadar işe devamsızlık yapmış?
  • Programda tüm personeliniz maaş hesabını yaptırabilirsiniz.
  • Fazla mesai si olan kişilerde program otomatik mesai hesaplar.
  • Mesai ye geç gelen kişilerden kanunen yapılacak kesintileri yapabilirsiniz.
  • Tüm çalışanlarınızın maaş ve mesai hesabını saniyeler içerisinde otomatik hesaplatabilirsiniz.

PDKS SİSTEMİ ÇEŞİTLERİ NELERDİR ?

Bu sistemler kullanılarak personellerin işe giriş ve çıkış saatlerinin kayıt altına alınması ve bu verilerin pkds sistemi yazılıma aktarılması sağlanır.

KARTLI GEÇİŞ PDKS SİSTEMLERİ

Personel Devam Kontrol Sistemleri

Normal kart ebatlarında olan kartlar, barkotlu yada proximity kartlar ile çalışan sistemdir. PDKS terminali giriş ve çıkışın uygun olduğu bir konuma ayarlanır. Her personele sicil numaraları ile kart eşleştirildikten sonra PDKS kartlarından verilir. Giriş ve çıkışlarında personeller bu kartları, eğer kart barkotlu ise kart okuma cihazına slip(kaydırarak) çekerek, kartlar proximity ise kart okuma cihazına göstererek okutularak çalışır.

PARMAK İZİ OKUMA PDKS SİSTEMLERİ

Personel Devam Kontrol Sistemleri

Parmak izi okuma PKDS sistemi, en yaygın ve en etkin kullanılan sistemdir. Kartlı geçiş PKDS sisteminden en büyük avantajı personellerin birbirleri yerine kartlarını okutmalarını ve kartım evde kaldı, kartım kayboldu veya kartım çalışmıyor gibi sıkıntıları önlemesidir. Ayrıca çoklu parmak okutma özelliği olduğu için personelin tanıtılan parmağından olmaksızın olacak sorunlar için başka parmağı da tanıtılarak sorunların önüne geçebilirsiniz. Bu sistemde bulunan cihaz biometrik okuma yapan sensör kullanır.

Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!