Plaka Tanıma ve Okuma Sistemi

Plaka Tanıma ve Okuma Sistemi

Plaka Okuma ve Tanıma Sistemleri

Plaka tanıma ve okuma sistemi, araçların (otomobil, otobüs, kamyon vb.) plakalarına bakarak analiz eden bir okuma sistemidir. Plakaları tanımak için sisteme bağlı kameradan gelen görüntüleri derleyerek plakaları okur ve görüntü tanıma teknolojisini kullanır. Plaka tanıma teknolojisi giriş ve çıkış kontrol vb. gibi bir çok güvenlik ve trafik uygulamasında kullanılır. Plaka sistemleri, sistemde bulunan güvenlik kamerasından alınan görüntülerin yazılımsal olarak harf ve sayı karakterine dönüştürmesi ile başlar.

Plaka Tanıma Sistemi sitenizin otoparkında kullanacaksanız araçların plakaları üzerinden işletimi sağlanır ve tanımlama yapılan plakanın otopark bölgesine girişte kapıların otomatik açılmasını sağlayabilirsiniz. Plaka tanıma sistemi yazılımı ile siteniz için daire başına düşen araç sayısı tanımlaması ile site sakini olsa dahi içeride olması gereken araç limitini doldurduğunda kapılar açılmaz. Bu sayede araç park limiti sorunları yaşamazsınız.
Ücretli Araç Otoparkında kullanımında giriş esnasında aracın plakasını alıp, çıkış anına kadar geçen süre için ücret hesaplaması yaptırabilirsiniz. Plaka tanıma ve okuma sistemi fiyatları ile ilgili lütfen bize ulaşın.

PLAKA TANIMA VE OKUMA SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR ?

Plaka Tanıma ve Okuma Sistemleri

  1. Araç plakayı okuyacak plaka okuma kamerasının görüş alanına girdiği anda plaka tanıma yazılımı aracın plaka bilgilerini kendi içerisinde sorgular ve sistemde kayıtlı plaka ise tanımlanmış görevleri uygulamak üzere sistem içerisinde bulunan diğer cihazları aktif hale getirir.
  2. Otopark plaka tanıma sistemi aracın ön veya arkasından plaka resmini çeker, çekilen bu resimdeki plaka bilgisi sistem yazılımı tarafından okunur.
  3. Plaka tanıma sistemi yazılımı okunan plaka bilgisini sisteme kaydeder ve plaka bilgileriyle karşılaştırır. Geçiş yapan aracın plakası sistem içerisinde tanımlı olduğu müddetçe bariyerler otomatik olarak açılır ve geçişlerde araç yoğunluğunun önüne geçer.
  4. Araç plaka tanıma sistemi içerisinde kontrol edebileceği bir çok aktif cihaz ile uyumlu çalışabilir. Kollu bariyerler, mantar bariyerler ve garaj kapıları gibi uzaktan kontrolü mümkün olan tüm kontrollü geçiş ürünlerini harekete geçirebilir.

PLAKA TANIMA VE OKUMA SİSTEMİ KULLANIM ALANLARI

OTOPARK PLAKA TANIMA SİSTEMİ

Otopark Plaka Tanıma Sistemleri

Otoparklarda plaka tanıma sistemleri, park yeri sorunları ve bariyer kontrolü için harcanan iş gücü sebebi ile plakaları otomatik olarak tanıyan ve yalnızca izin verilmiş plakalara giriş ve çıkış yapmasını sağlayan sistemdir. Bu sistemle birlikte, otopark kullanan alışveriş merkezleri, işyerleri vb. kurumlar bariyer kumandası taşıma ve kart okutma gibi zahmetlerinden kurtulmuştur. Otopark giriş ve çıkışlardaki bekleme süresi de bu sebeple azalmıştır. Otopark plaka tanıma sistemi site, alısveriş merkezleri, iş yerleri ve kamu kuruluşlarında vb. birçok kuruluşun otopark sistemlerinde kullanımı tercih edilmektedir.

Ücretli otopark plaka tanıma sistemlerinde, otoparka giren aracın plakası sistem tarafından otomatik olarak okunur ve giriş yaptığı saat kaydedilir. Çıkışta, aynı aracın plakası tekrar okunarak içerde kalma süresi otomatik olarak hesaplanır ve sisteme belirtmiş olduğunuz süre içerisinde aracın otoparkta durma süresi karşılaştırılarak ödenmesi gereken otopark ücreti ekranda gösterilir. Ücretli otopark sistemi fiş ve bilet mekanizmaları kullanarak entegre olarak çalışabilmektedir.

SİTE İÇİ PLAKA TANIMA SİSTEMLERİ

Site ve İş Yerleri Plaka Tanıma Sistemleri

Site içi plaka tanıma sistemleri, site giriş ve çıkış kontrolü ve takibi yaparak çalışan bir sistemdir. Bu sistemde siteye giriş yapan kişileri üyeler(site içinde ikamet eden kişiler) ve ziyaretçiler olarak sınıflandırır ve giriş-çıkış yapan araçların plaka, araç resmi ve sürücü resmi şeklinde kayıt altına alınır ve takibi yapılır. Siteye giriş ve çıkış yapmak isteyen üyeler sistem tarafından otomatik olarak tanınır ve bariyer tetiklenip açılır.

Ayrıca site içi plaka tanıma sistemi, siteye giriş ve çıkış yapan araçların plakalarını hafızasında saklar. Daha sonra bu bilgileri üzerinden plaka ya göre sorgulama yapılabilir ve istenilen kayıda ulaşabilirsiniz.

Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!