Site Otopark Plaka Tanıma Sistemleri

Site Otopark Plaka Tanıma Sistemleri

Site Otopark Plaka Tanıma Sistemleri

 Plaka tanıma sistemleri, kameralar ve yazılımların kullanılmasıyla araç plakaların otomatik olarak okunmasını sağlamaktadır. Site otopark plaka tanıma sistemleri sayesinde insanlar çok önemli bir kolaylık yaşamaktadır. Bu sistemlerin kullanılması insanlara zaman kazandırırken güvenlik noktasında da önemli katkılar sağlamaktadır.

 Site ve otoparklarda kullanılan plaka tanıma sistemleri, araçların plakalarını belli bir mesafeden tespit etmekte ve bunu sisteme kaydetmektedir. Böylece herhangi bir personelin yapabileceği bu işlem el değmeden yapılmış olmaktadır. Daha sonra ise bu plaka, sistemin gerektirdiği şekilde kullanılmaktadır. Genellikle bu sistemler, bir bariyer ile entegredir ve sistem tarafından tanınan plakalara bariyerler otomatik olarak açılmaktadır.

 

 Site Otopark Plaka Tanıma Sistemleri ve Çalışma Prensipleri

 Gelişen teknolojinin insanlara sunmuş olduğu yüksek kalitedeki görüntü alabilme özelliğine sahip olan kameralar farklı alanlarda kullanılmaktadır. Site otopark plaka tanıma sistemleri içerisinde de bulunan bu kameralar, plakaların görüntüsü belli bir mesafeden net olarak almakta ve sisteme aktarmaktadır.

 Kameradan gelen görüntüler yazılım tarafından yorumlanmakta ve yazılımlar bu görüntüdeki plakayı okuyarak sisteme bu şekilde kaydetmektedir. Daha sonra ise yazılımın diğer özellikleri devreye girmekte ve araçların giriş-çıkışına ya izin verilmekte ya da engellenmektedir.

 Son yıllarda sitelerdeki güvenlik sistemlerinin önemli bir parçası olan bu sistemler, site içerisine ya da otoparka farklı bir aracın girmesini önlemektedir. Otoparkın girişinde bulunan sistemde sadece sitedeki araçların plakaları tanımlıdır ve araçlar site otopark plaka tanıma sistemleri tarafından algılandığında tanımlı olup olmadıkları kontrol edilir. Eğer sistemde bulunan plakalardan birisi ise bariyere sinyal gönderilir ve açılması sağlanır. Bir anlamda plakaları algılayan otomatik kapı gibi düşünülebilir. Böylece insanlar araçtan inerek ya da kumanda ile bariyeri açmak zorunda kalmazlar. Sistem, otomatik olarak bu işlemi yapar.

 Sistemde bulunan kamera sistemlerinin plakaları belli bir mesafeden algılamasından dolayı, araçlar kapının önüne geldiklerinde kapı otomatik olarak açılmış olacak ve böylece zaman kaybı yaşanmadan siteye giriş ya da siteden çıkış yapılabilecektir. Bu sistem sayesinde sitenin içerisinde yer alan otoparka yabancı araçların girişi de engellenecek ve bu da otoparkta yer sorunu yaşanmasını engelleyecektir.

 

 Site Otopark Plaka Tanıma Sistemleri Avantajları

 Bu sistemlerin insanlara sağladığı pek çok avantaj vardır. Özellikle bu sistemlerin yerine kullanılan diğer seçenekler dikkate alındığında site otopark plaka tanıma sistemleri avantajları çok daha net bir şekilde ortaya çıkmaktadır. Söz konusu avantajlardan bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

l 7/24 her türlü hava şartında kesintisiz çalışabilme özelliği

l Site ve otoparklara giriş yapacak olan araçlara sensör, etiket ve kart gibi aparatlar takılmadan çalışma

l Hırsızlık kontrolü

l Site ve otoparklara istenmeyen araçların girişinin engellenmesi

l Site ve otoparktaki giriş sistemlerine rahat bir şekilde entegre olma ve birlikte çalışma

l Site ve otoparka giriş yapan araçların resimleriyle birlikte kaydedilmesi

l Misafir araç giriş çıkışına imkan verme

l İstenmeyen araçların tespitinde güvenliğe haber verme.

Bu sistemlerin yaptığı işlemi normalde güvenlik görevlileri yapmaktadır. Dolayısıyla da bu sistem, kullanıcılarına maddi anlamda da tasarruf sağlamaktadır. Site otopark plaka tanıma sistemleri, bu kadar fazla avantaj sağladığından dolayı son dönemde daha fazla tercih edilmeye başlanmıştır.

 

 Site Otopark Plaka Tanıma Sistemleri ve Genel Özellikleri

 Site otopark plaka tanıma sistemleri, farklı parçaların bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Söz konusu sistemlerin en önemli parçası kullanılan kameralar ve yazılımlardır. Kameranın kalitesi sayesinde, seri bir şekilde gelen araçların tespiti mümkün olmaktadır ve herhangi bir aracın tespit edilmeden geçmesi ihtimal dahilinde değildir. Ayrıca kameraların uzak mesafeden itibaren gelen araçlara odaklanabilmesi, sistemin hızlı bir şekilde plakaları okuyarak bariyerlerin açılmasını sağlamaktadır. Bütün bunlar ise zamandan tasarruf anlamına gelmektedir.

 Plaka tanıma sistemlerinin farklı veri tabanlarıyla eşleştirilmesi, sitede bulunan araçların tanınmasını imkan verdiği gibi istenmeyen araçlar ve misafir araçların belirlenmesi noktasında da kullanılmaktadır. Dolayısıyla da insanların yaşam kalitesini ve güvenliklerini üst seviyeye çıkaran bir sistem olduğunun söylenmesi yanlış olmayacaktır.

Gönderiyi Paylaş!