Termal Kamera Sistemleri

Termal Kamera Sistemleri

Termal Kamera Sistemleri

 Termal kamera sistemleri, bir görüntüleme yöntemi biçimindeki gözle görülü olmayan IR enerjiyi yan ısıyı baz alarak görüntüdeki genel yapıyı IR enerjisine göre oluşturulmakta olan renk ve şekillerin belirlenmekte olduğu bir görüntüleme sistemidir. Oldukça fazla disiplinlerde ve oldukça farklı kullanım amaçları barındırmaktadır. Güç sarfiyatı gerçekleştiren ve ileten tüm ekipmanlar arızalanmadan öncesinde ısınır ve infrared enerji yayarlar. Temassız ölçüm cihazları olan termal kameralar, nesnelerin yaydıkları bu görünmez enerjiyi algılar ve ekeltronik sinyale dönüştürülmesinin ardından kamera ekranın termal bir görüntü biçiminde gösterilir.

 

 Termal Kameralar Nasıl Çalışır?

 Bi insan gözü yalnızca elektromanyetik spektrumdaki görünür ışıkları görebilmektedir. Elektromanyetik spektrumdaki, sadece gözümüzün gördüğü ışıklar haricindeki diğer tüm dalga boylarını, (kızılötesi ışık gibi) gözümüz ile görememekteyiz. 0 Kelvin yani -273 °C üzerinde sıcaklık barındıran tüm maddeler termal olarak enerji yaymaktadırlar. Bu enerji maddelerin sıcaklığına bağlı bir şekilde farklılık gösterebilir. Termal enerji gözümüzün görmekte zorlandığı kızılötesi aralıklar ile yayılır. İşte termal kameralarda ise tam olarak bu temel mantık işler. Yani eğer bir termal kamera, elektromanyetik spektrumdaki kızılötesi dalga boylarını gösteren bir resim haline getirmektedir.

 

 Termal Kamera Nerelerde Kullanılır?

 Termal kamera sistemler, bizim göz ile görememiş olduğumuz ancak oldukça ciddi problemlere sebebiyet verebilecek problemleri net bir biçimde görmemize yardımcı olur. Ayrıca gözle gördüğümüz bazı sorunların ise çok aciliyet durumu olmadığını düşünebiliriz. Aslında termal kameralar çok daha derin boyutlardaki bilgileri bize sunarak durumun ciddiyetinin ne denli önemli olduğunu da bizlere gösterebilir.

 Yılın her gününde ve her saatinde faaliyet gösteren sanayi tesislerinin sürkli bir biçimde çalışması gerekmektedir. Bu ise durmadan çalışma koşullarının bizim için termal kameralar en iyi şekilde yardımcı olacaktır. Sonuçları oldukça hızlı bir şekilde üretebilen, çok daha iyi, oldukça verimli ve uygun olan bu cihazlarda karşılaşacağınız sorunlarda sizlere oldukça hızlı bir şekilde çözüm olanağı tanımaktadır.

 Bazen oldukça gküçük gibi görünen bir elektrik problemi bile çok büyük sorunlara sebebiyet verebilir. Sizin farkında olmadığını bir şekilde üzerinden oldukça fazla akım geçen bir kablo ısınabilir ve kablo yanarak bir yangına sebep olabilir. Bu da daha büyük yangınlara yol açabilir. Unutmamak gerekir ki endüstriyel yangınlarda yaklaşık olarak 5 oranında elektrik yangını bulunur. Bu da her yıl yaklaşık olarak 300 milyar euro bir kaybın olması demektedir.

 Kısaca anlatmak gerekrsek kullanımı ve yapımı oldukça kolay ancak önemi ise çok büyük olan kameralar ile çok ciddi sorunların önüne geçilebilir.

 

  Termal Kamera ile Tesislerde Bakım Yapılmasının Avantajları Nelerdir? 

l Termal kameralar, tesis üzerinde gözle görülmesi mümkün olmayan sorunların oldukça kolay bir şekilde tespit edilip beklenmedik sorunlara engel olmaya yardımcı olmaktadır.

l Bu tespitler ile işletmelerin üretim kayıpları azalarak yapılan bakımda kalite artar.

l Orta ve uzun vadedeki ortaya çıkacak yüksek onarım maliyetlerinin önüne geçilir.

l Tesiste yer alan enerji kayıplarının fazla olmuş olduğu noktalar tespit edilmesinin ardından enerji tasarrufu sağlanıp maliyet en az düzeye indirgenir.

l İşletmelerde yer alan yangın riski erken bir şekilde tespit edilmesinden ötürü herhangi bir can ya da mal güvenliği de en üst düzeyde olur.

 Sizde mekanınız ya da bir projeniz için en uygun termal kamera sistemini arıyorsanız, sizin için en profesyonel olarak tasarlamakta ve uygulamaktayız. Alarm sistemi her yerden alınabilir fakat Mavi güvenlik sistemleri olarak mekanınıza en uygun ve en ekonomik alarm seçimi ile beraber uzman çözümler üretmekteyiz.

 Güvenlik sektöründe deneyim ve tecrübelerimize dayanarak Mavi güvenlik firması olarak sizlere en iyi çözümleri sunmaktayız. Güvenlik risklerinin farklı bir hal almasına karşı paralel bir şekilde gelişim gösteren yeni güvenlik teknolojileri, müşterilerin her riski için tedbir almasını sağlar. Bu kapsamda sizlere kablolu ve kablosuz entegre güvenlik sistemleri çözümleri de sunmaktayız.

Gönderiyi Paylaş!