Ücretli Plaka Tanıma Sistemleri

Ücretli Plaka Tanıma Sistemleri

Ücretli Plaka Tanıma Sistemleri

 Otoparklar başta olmak üzere farklı alanlara giriş çıkış yapan araçların takibini yapan sistemlere plaka tanıma sistemleri adı verilmektedir. Bu sistemlerin farklı çeşitleri olup ücretli plaka tanıma sistemleri de bunlardan bir tanesidir. Adından da anlaşılacağı gibi bu sistem, plaka tanımanın yanında ücret hesaplama özelliğine de sahiptir.

 Günlük yaşamın bir parçası haline gelen otoparklarda ücret hesabı plakalar üzerinde yapılmaktadır. Plaka tanıma sistemleri, otoparka giren araçları kayıt altına almakta ve başta giriş saati olmak üzere araca ait diğer bilgileri de kaydetmektedir. Daha sonra ise araç çıkış yapacağı zaman yine plaka tanıma sistemi devreye girmekte ve aracın otoparkta ne kadar süre kaldığını hesaplayarak ödemesi gereken ücreti ekrana yansıtmaktadır. Bu sistem, otoparkların çok daha hızlı bir şekilde müşterilerine hizmet vermesini sağlar.

 

 Ücretli Plaka Tanıma Sistemleri Nasıl Çalışır?

 Farklı alanlarda insanların karşısına çıkan ücretli plaka tanıma sistemleri, farklı unsurların bir araya gelmesi sonucunda oluşmuştur. Bu sistemlerin en önemli parçaları, geliş kameralar ve son teknoloji ürünü yazılımlardır. Basit bir şekilde sistemin nasıl çalıştığı ifade edilecek olursa, kameralar tarafından okunan plakalara ait görüntüler yazılım ile anlamlandırılmakta ve sisteme plaka bu şekilde kaydedilmektedir. Kameranın yüksek çözünürlük olmasından dolayı, plakayı son derece net ve yakından görüntülemesi, olası hataların önüne geçmektedir.

 Ücretli plaka tanıma sistemleri, işlevlerini yerine getirirken kamera ile yazılımlar arasındaki uyumun büyük önemi vardır. Kamera tarafından algılanan görüntünün okunarak plakanın belirlenmesi, yazılımlar tarafından yapılmaktadır. Bu aşamadan sonra ise sistemden tarih ve saat bilgisi de eklenerek aracın girişi kayıt altına alınır. Araç otoparktan ya da ilgili alandan ayrılacağı sırada aynı işlem tekrar yapılır ve giriş yapılan saat ile hızlı bir şekilde eşleştirme yapılır. Bu eşleştirmenin yapılmasının hemen ardından ilgili aracın otoparkta ne kadar kaldığı yazılımlar tarafından hesaplanır ve bu süre ücrete dönüştürülerek ekrana aktarılır. Böylece aracı kullanan kişi, ödeyeceği miktarı hızlı bir şekilde öğrenecek ve bu da hem işten hem de zamandan tasarruf yapılması anlamına gelecektir. Burada söz konusu sistemlerin çalışma prensipleri en genel ifadelerle anlatılmış olup normalde bu işleyiş çok daha karmaşıktır.

 Farklı alanlarda kullanılan ücretli plaka tanıma sistemleri, genel olarak şu parçalardan oluşmaktadır:

l Yüksek çözünürlüklü kamera

l Otomatik bariyer sistemi

l Bilgilendirme amaçlı LED panel

l Yazılım

l Kontrol kartı

Bu parçaların tamamı, sistemin çalışmasında etkin olarak rol almaktadır. Söz konusu parçalardan birisinde meydana gelecek olan hata ya da arıza, sistemin işlevini tam olarak yerine getirmesine engel olacaktır.

 

 Ücretli Plaka Tanıma Sistemleri Hakkındaki Genel Bilgiler

 Teknolojinin insan hayatına olan katkısının her geçen gün artmasına bağlı olarak ortaya çıkan ürünlerden biri tanesi olan plaka tanıma sistemlerinin kullanım alanları oldukça fazladır. Otoparkların olduğu her yerde bu sistemlere rastlamak mümkün iken bunun haricinde de farklı amaçlar için söz konusu sistemlerin kullanıldığı bilinmektedir.

 Plaka tanıma sistemlerinin farklı güvenlik sistemlerine entegre edilmesi neticesinde güvenlik amaçlı olarak kullanıldığı bilinmektedir. Örnek vermek gerekirse bu sistemden alınan bilgilerin Emniyet güçleriyle paylaşılması, ülke çapında aranan araçların kısa sürede tespit edilmesine imkan verecektir. Ücretli plaka tanıma sistemleri içerisinde bulunan ücretsiz versiyonun büyük kentlerde güvenlik amacıyla da kullanıldığı da bilinmektedir.

 Bu sistemlerin sahip olduğu özelliklerden bazılarını şu şekilde sıralamak mümkündür:

l Kamera tarafından tespit edilen araçların tamamını algılama ve plakalara odaklanma

l Plakalar

Gönderiyi Paylaş!