Yangın Alarm Sistemleri

Yangın Alarm Sistemleri

Yangın Alarm Sistemleri

 Yangın Alarm Sistemleri Nedir?

 

 Yangın alarm sistemleri, yangının başlamasının ardından hızlı bir şekilde tespit edilmesi ve uyarı elemanları ile beraber müdahale edilerek birimlerin yölendirilmesi, eğer bulunuyorsa ortamdaki tehlikeye girecek olan birimleri pasif hale getirir. Yangın algılama ve uyarı sistemleri, yangın durumunda mücadele etmek için en önemli adımlar arasındadır. Yangın alarm ve uygulama sistemler, yangının oldukça etkin olarak kontrol altına alınmasını gerektiren ilk zamanlarında algılayıp ilk müdahale işlemine hız katıp can ve mal kaybını en az düzeye indirmesidir.

 Genel olarak bakıldığı zaman erken uyarı sistemleri, yangının üç ana karakteri olan dumani alev ve ısıdan birini ya da birkaç karakteri algılayıp faaliyet gösterir. Yangın dumanı, ısı ve alev özelliklerini algılama olarak birini ya da birkaçını algılayarak faaliyet gösterir. Yangın dumanı dumanı, ısısı ve alevini tespit etmek için üretilmekte olan farklı dedektörler tipleri vardır fakat bunlar tek başına kullanıldığı zaman yeterli olmayabilir. Her zaman tüm dedektör türlerinin bir arada kullanılması önerilir. Yangın Alarms sistemleri, dedektör ile almıi olduğu yangın alarmını yorumlar ve çıkışlarını (söndürme sistemi, siren, telefon hattı vs.) bazı tip algılama elemanları kullanılıp hemen her uygulama alanları amacıyla çözüm üretilebilmek mümkün olmaktadır. Yangın algılama sistemlerinde işyеrlеri, dеpolar, еvlеr, otеllеr, fabrikalar, okullar, hastanеlеr vb. yukarıda sayılmış olan yerlerde sıkça kullanılır.

 

 Yangın Alarm Sistemleri Kaça Ayrılmaktadır?

 Yangın alarm sistemleri, çalışma tarzları olarak iki çeşit bölümde incelenebilir.

 

 1. Konvansiyonel Yangın Algılama Sistemleri

 Yangın algılama sistemlerinde tercih edilen algılama paneli, algılama elemanlarının bağlı olduğu bölgelerden yapılmaktadır. Bölge sayısı, panel kapasitesine bağlı olması ile ilgilidir. 2 ya da 64'e kadar her bölge için 20 adet algılama dedektörleri bağlanabilir. Paneller yarıca yangın ihbar butonlarının ve sirenlerin bağlanacak olduğu giriş ve çıkışlara sahip olmaktadır. Herhangi bir dedektör aracılığı ile algılama yapıldığı zaman yangın ihbar butonuna basıldığı takdirde söz konusu olan algılama panerli ile hangi bölgeye ait algılama gerçekleşmiş ise o bölgeden uyarılar iletilir. Örnek verecek olurak 30 adet dedektörün bağlı olduğu bir bölgede herhangi bir dedektör algılama yaptığı takdirde o bölgeden uyarı ikazları iletilecektir. Bu türdeki yangın alarm panelleri, genel olarak küçük ve orta çaplı binalarda tercih edilmektedir.

 

 2. Adresli Yangın Algılama Sistemleri

 Adresli Yangın Algılama Sistemlerinde, algılama elemanlarının bağlanmış olduğu loop yani döngü hatları mevcuttur. Loop hatlarındaki sayı ve kablolama arasındaki mesafe miktarı, kullanılmakta olan panele göre değişiklik gösterebilir. Bir loop hattında 12 adet adresli elemanlar bağlanılabilir. Loop üzerinde bulunan algılama elemanları kendi içindeki bölgelere ayrıldığı gibi her algılama elemanı üzerinde barındırmış olduğu adresleme switchi ile panel tarafından bireysel bir şekilde algılama yapılabilir.

 Sizde mekanınız ya da bir projeniz için en uygun alarm sistemini arıyorsanız, sizin için en profesyonel olarak tasarlamakta ve uygulamaktayız. Alarm sistemi her yerden alınabilir fakat Mavi alarm güvenlik sistemleri olarak mekanınıza en uygun ve en ekonomik alarm seçimi ile beraber uzman çözümler üretmekteyiz.

 Güvenlik sektöründe deneyim ve tecrübelerimize dayanarak Mavi Alarm firması olarak sizlere en iyi çözümleri sunmaktayız. Güvenlik risklerinin farklı bir hal almasına karşı paralel bir şekilde gelişim gösteren yeni güvenlik teknolojileri, müşterilerin her riski için tedbir almasını sağlar. Bu kapsamda sizlere kablolu ve kablosuz entegre güvenlik sistemleri çözümleri de sunmaktayız. Yani açıklayacak olursak, bir dedektör ile algılama yapıldığı zaman dedektörün yeri bireysel bir şekilde panel üzerinden tespit edilir. Konvansiyonеl sistеmlеr vе de adrеsli sistеmlеr uygulama alanlarına göre seçilir ve ona göre boyutlandırılır. Bünyesinde oldukça az sayıda algılama elemanı barındıran sistemler için koncansiyonel elemanlar yeterlidir ve oldukça uygun çözümler sunulur. Bu tip yangın alarm panelleri, Elektronik adresli yangın alarm panelleri ve analog adresli yangın algılama sistemlerinde adresleme dedektör üzerinden swichler aracılığı ile gerçekleşir.

Gönderiyi Paylaş!