Yangın Alarm Sistemleri

Yangın Alarm Sistemleri

Güvenlik denildiğinde alınması gereken tedbirlerde mal ve can kaybı söz konusu olduğunda yangın alarm sistemi hayati bir önem taşır. Her ortamda yangın hadisesi yaşanabilir ve bu olayın felakete dönüşmemesi adına uyarıcı sistemlere sahip olmanız gerekir.

Mekanınız içerisinde bulunan söndürme sistemleri ile entegre çalışabilen yangın alarm sistemleri yangın olayının başladığı anda bilgisini alıp, ilgili yerlere bildirimi yapabilir. Yangın anında müdahele edecek ekiplere bilgi verilmesi, itfaiye birimlerine bilgi verilmesi veya söndürme sisteminin devreye sokulması gibi senaryolar ile yangına müdaheleyi hızlandırır.

Yangın alarm sistemi ile işletmenizin yangın kaçış senaryosuna göre sistemi çalıştırabilirsiniz. Yangın anında asansörü durdurabilir veya durmasını istediğiniz kata yollayabilir, tüm elektrikli kapılarınızı yangın anında otomatik açabilir, Anons sisteminizden yangın olayının anonsunu tetikleyebilir ve izleme modülleri ile söndürme sisteminiz de veya vanalarınız da su akışı olup olmadığını bilgisine ulaşabilirsiniz.

Sistem içerisinde algılamaya yönelik bir çok farklı özelliklerde dedektörler bulunmakta olup, Duman dedektörü, Isı Dedektörü, Kombine Dedektörler, Kırbas Butonlar, Çeşitli Gaz Dedektörleri, Su Baskın Dedektörleri ve Yangın İhbar Sireni gibi ürünler ile tüm yangın senaryolarına uygun çözümler sunabiliyoruz.

Yangın alarm sistemleri kullanım türlerine göre ikiye ayrılmaktadır.

1 – KONVANSİYONEL YANGIN ALARM SİSTEMİ

Konvansiyonel sistemler bölgesel denetimler yapabildiğinden küçük ve orta çaplı çözümlerde tercih edilmektedir. Sistemde sadece bölge bazlı kontrol yapılabilir ve bir bölgede 25 ila 30 dedektör bulunabilir. Alarm durumunda alarmı algılayan dedektörün bağlı olduğu bölge bilgisi ekrana düşer. Sistemde tüm yangın alarm ekipmanları çalışabilir.

2 – ADRESLİ YANGIN ALARM SİSTEMİ

Adresli sistemlerde hem bölgesel hemde dedektör bazlı kontrol yapılabilir. Tek bir hat üzerinden 127 den fazla cihaz çalışabilir. Olası bir yangın anında hangi dedektör den geldiğini bilgisine ulaşabilirsiniz. Dedektör bir isim verip, alarm durumunda olayın nerede gerçekleştiğini nokta atışı ile tespit edersiniz. Adresli sistemlerde senaryolar yazabilir, yangın esnasında bu senaryoya göre sistem çalışmasına devam eder.

Kovansiyonel ve Analog Yangın Algılama Sistemleri

YANGIN ALARM SİSTEMİ NASIL ÇALIŞIR ?

Mal ve can kaybının önlenmesini sağlayan acil müdahaleyi mümkün kılan yangın alarm sistemleri tasarımında işletmelerin bireysel ihtiyaçlarına uygun tasarımlara imza atan firmamız, risk analizinin ardından işletmenizin tüm yangın risklerini göz önünde bulunduran en avantajlı alarm sistemine en cazip fiyat sahip olmanızı sağlar. 2002 yılında yangın yönetmeliği üzerinde yapılan düzenlemeler neticesinde kurum ve iş yerlerinde yangın alarm sistemi kurulması yasal bir zorunluluk haline gelmiştir. Bu yükümlülüğü en ekonomik şekilde yerine getirmenizi sağlayan Mavi Alarm kurum ve ticari işletmelere sadece bütçe dostu çözümler sunmakla kalmıyor, işletmeye göre değişen yangın risklerini minimuma indirecek en güvenilir sistem tasarım ve kurulumlarını gerçekleştiriyor.

Ticari işletme ve kurumların kendi risk grubuna göre en işlevsel ve maksimum seviyeli güvenlik sağlayacak yangın alarm sistemleri ile can ve mal kaybıyla sonuçlanacak riskleri asgariye indirgemesini sağlayan firmamız; konvansiyonel ve analog adresli yangın alarm sistemleri gibi birçok sistem seçeneğine sahiptir. Alarm sireninden yangın dedektörüne, yangın alarm butonundan alarm panellerine kadar sistemin tasarım ve kurulumunun tüm aşamalarında profesyonel ekibimiz görev yapmaktadır.

Küçük ölçekli ticari işletmelerden orta ve büyük ölçekli kurumlara kadar her sektör ve ölçekten işletmenin ihtiyaçlarına göre kusursuz işlev görecek yangın alarm sistemi alternatiflerine sahiptir. İşletme dâhilinde yangın riskinin daha yüksek olduğu alanlara özel, üst seviyeli güvenlik tedbiri sunacak entegre çözümler sunabilen yangın alarm sistemleri sayesinde kurum ve ticari işletmelerin can ve mal kaybını önlemesine imkân tanır. Firmamız işletmenizin karşı karşıya olduğu ve her an gerçekleşme ihtimali bulunan, gerçekleştiğindeyse can ve mal kaybına neden olabilecek yangın risklerinin tanımlanmasından bu risklerin önlenmesini sağlayacak ideal alarm sisteminin seçimine kadar her aşamada size teknik danışmanlık desteği vermektedir.

İşletmenizin karşı karşıya olduğu yangın risklerinin önlenmesini sağlayacak en uygun alarm sisteminin entegrasyonunu yapan Mavi Alarm ayrıca sunduğu cazip fiyatlarla bu avantajdan bütçenizi zorlamadan, cazip fiyatlarla yararlanmanızı da sağlamaktadır. Maddi zararla sonuçlanacak yangın risklerinden korunmanızı sağlayan ve daha önemlisi can kaybına neden olabilecek bu yangın felaketlerine ilişkin riskleri minimuma indirgemenizi sağlayan yangın sistemlerinin kurulum ve maliyetiyle ilgili her türlü sorunuz için bizimle iletişime geçmeniz yeterli.

Yangın alarm sistemi, yangın kontrol panoları, dedektörler ve yangın alarmının nereden geldiğini gösteren ekranları içeren bir güvenlik sistemi bütünüdür. Yangın algılama sistemi, yangın anında olaşabilecek felaketi önlemek için otomatik olarak algılama yapan mekanizması ile alarm gözlem merkezine yangın olduğuna dair bilgi göndererek maddi ve manevi olabilecek sorunların önüne geçmenize yardımcı olur. Yangın alarm sisteminde ana panele bağlı olarak çalışan yardımcı cihazları vardır. Sisteme bağlı olan bu cihazlar paneller, dedektörler, alarm butonları ve sirenlerdir.

Yangın alarm sisteminin ana yönetimi panel üzerinden gerçekleşmektedir. Yangın alarm paneli olası bir yangın anında dedektörleri ve yangın alarm butonlarını kontrol ederek sistemi devreye sokar ve oluşabilecek tehlikeleri önlemek için de sirenler yardımıyla yangın alarmı vererek doğacak olan tehlikelerin önüne geçmenizi sağlar. Yangın alarm paneli belli bir sürede yangın sönmediği algıladığı zaman da sisteme bağlı olan alarm gözlem merkezine alarm sinyali göndererek yangının büyük felaketlere yol açmasını önler.

Şimdi bu sistemlerin nasıl koordineli bir şekilde çalıştığını inceleyelim.

Anahtar Kelimeler :

Gönderiyi Paylaş!