Yüz Tanıma Sistemleri

Yüz Tanıma Sistemleri

Yüz Tanıma Sistemleri

 Yüz tanıma sistemleri, giriş güvenliğinin oldukça güvenli olduğu alanlarda kullanımı olan ve son senelerde oldukça fazla tercih edilen bir teknolojidir. İnsan yüzündeki belli bölümleri analiz ederek yüz tanıma programına ileten yüz tanıma cihazı ile gerekli izinler sağlanır. Yüz tanıma sistemleri, her türlü kamu ve özel kurumda, firmalar, fabrikalar, iş yerleri, ofisler ve özel bölümlerde uygulanır.

 

 Yüz Algılama Nedir?

 Yüz algılama sistem, yüzde yer alan bazı karakteristik verilerdeki analiz yani database içine kaydedilmesi ve kimlik tanımlaması sırasında gerekli olan karşılaştırma analizini yaparak izin verip verilmemesine göre karar verme işlemidir. Mavi güvenlik sistemleri ile yüzde yüze yakın oranda doğru yüz tanıma işlemleri yapılır.

 Yüz tanıma sistemlerindeki temel çalışma mantığı, diğer biometrik tanıma sistemlerine nazaran aynıdır. Yüz tanıma sistemi temelinde her insanın farklı ve bireysel olarak bir yaratılışa sahip olduğu görülür. Bunu biraz daha geniş olarak açıklayacak olursak, topkı her parmak izi farklı olduğu gibi, yüz yapısı da insana özgü olarak benzersiz ve kalıtımsal özellikler içerir. Ancak bu yüzde yer alan benzersiz yapıları çoğu insan bilmez. Her insanın ayrı olarak bir yüz yapısı bulunur ve simetrisi olarak adlandırılan alın, burun, t bölgesi ve çene olmak üzere üç ana bölgeden oluşan bu hatlar matematiksel olarak isnsan doğumundan ölüme kadar hep aynı olarak kalır. Bu hatların bilgisayar biçiminde üç boyutlu olarak fotoğraflanıp, alınmış olan verilerin birkaç protokol ile beraber şifrelenip yapılmış olan eşleştirme ise yüz tanıma işlemi yapılmış olsa da, bilgisayar ortamındaki yapılmakta olan biometrik eşleştirmenin sonucu yüz yapısı bilgisayar içinde yer alan veritabanında yüzlere gör karşılaştırılarak uyumlu olan yüz yapısının istenilen şekildeki kişiye izin verilir.

 Yüz tanıma sistemleri prensip olarak üç ana adımda özetlenir. Bunlar;

l Kişi tanılama yani bir nüfus dağarcığı içinde bir kişinin kim olduğunu anlayabilmek.

l Kişi doğrulama yani belirli bir kimlik savı ile başvurmakta olan kişinin savının doğru olup olmadığını tespit edebilmek.

l Kişi onaylama yani kişinin daha önceden kaydının olup olmadığını, kaydı var ise bu kaydın güncel hale gelmesini sağlamak.

Parmak izi her ne kadar kusursuz ve farklı oluyorsa, yüz yapısı da aynı şekildedir. Hiçbir şekilde taklidi mümkün değildir. Bu yapı sebebi ile yüz tanıma sistemleri, insan takip ve tanıma odaklı olarak birçok otomasyon için güvenilir ve güçlü bir kullanımda altyapı sunabilir. Kısacası her yüz bir kimlik işlevindedir.

 

 Yüz Tanıma Nedir?

 Biyometrik olan sistemler, bilişim teknolojisi arasında bir parça konumunda olup, fiziksel özellikleri ve davranış biçimlerini irdeleyerek, kişiyi tanımak için belirli ipucları çıkarıp kimlik belirleme çalışmasında bulunan bir bilim dalıdır. Yüz tanıma sisteminde en çok tercih edilen fiziksel tanıma yöntemleri, retina tanıma, iris tanıma, parmak izi tanıma (fingerprint), el ve damar tanıma, görüntü tanıma, yüz tanıma (face recognition) olduğunu söyleyebilir. Burada en çok irdeleyeceğimiz şey yüz özelliklerine bağlı bir şekilde insanları tanımak, diğer bir deyiş olarak ''göz, yüz tanıma ve bulma''dır.

 Sizde mekanınız ya da bir projeniz için en uygun yüz tanıma sistemini arıyorsanız, sizin için en profesyonel olarak tasarlamakta ve uygulamaktayız. Alarm sistemi her yerden alınabilir fakat Mavi güvenlik sistemleri olarak mekanınıza en uygun ve en ekonomik alarm seçimi ile beraber uzman çözümler üretmekteyiz.

 Güvenlik sektöründe deneyim ve tecrübelerimize dayanarak Mavi güvenlik firması olarak sizlere en iyi çözümleri sunmaktayız. Güvenlik risklerinin farklı bir hal almasına karşı paralel bir şekilde gelişim gösteren yeni güvenlik teknolojileri, müşterilerin her riski için tedbir almasını sağlar. Bu kapsamda sizlere kablolu ve kablosuz entegre güvenlik sistemleri çözümleri de sunmaktayız.

 Sizde bizi tercih ederek en iyi güvenlik sistemleri kullanabilir ve kaliteyi hissedebilirsiniz.

Yüz Tanıma Sistemleri Mavi Güvenlik

Gönderiyi Paylaş!