Kartlı Geçiş Sistemi

Mavi Alarm Slider Arka Plan Resim Mavi

KARTLI GEÇİŞ SİSTEMLERİ

Kartlı Geçiş Sistemleri

Kartlı Geçiş Sistemi giriş ve çıkış güvenliğinin önem arz ettiği bina, iş yeri ve merkezleri, alışveriş merkezleri ve buna benzer yerlerde giriş ve çıkışların kontrol altında tutulmasını sağlayan sistemlerdir. Güvenlik sistemlerinde Kartlı Geçiş Sisteminin önemli bir yeri vardır.

Şirketlerde veya kamu kurumlarında kullanılan kartlı geçiş sistemi, personel ve ziyaretçi geçişlerini kontrol altına alıp, kişilerin yetkili olduğu alanların dışına çıkmamasını sağlarsınız. Kartlı geçiş sistemleri, belirlemiş olduğunuz alanlarda giriş ve çıkış noktalarını kontrol alarak, kişilerde bulunan Proximity kart ile yetkisi dahilinde alanlara girebilir, kişilerin yetkisi olmadığı alanlarda dolaşımını kısıtlayabilirsiniz. Kartlı geçiş sistemi yazılımı ile personelinizin veya ziyaretçilerinizin giriş çıkış zamanları kayıt altına alınıp, kayıt altında saklayabilirsiniz. Kartlı geçiş sistemi fiyatları ile ilgili bilgi almak için lütfen bize ulaşın

Üniversiteler, Fabrikalar, Hastaneler, Oteller, Organize edilmiş yüksek katılımlı toplantılar ve yoğun insan trafiği olan kurumlarda kartlı geçiş kontrol sistemleri ile tüm insan akışının kontrolünü yapabilir, kişilerin yetkili olduğu alanların dışındaki girişleri engelleyebilirsiniz. Engelleme özelliği dışında kayıtlı personellerin tüm dolaşım yerlerini kayıt altında tutarsınız.

İş merkezleri gibi yoğun alanlarda güvenliğin çalışan kişileri tanımlama ve kimlik gösterilmesini talep edilemeyeceği gibi alanlarınızda personel kartlı geçiş sistemi ile tüm operasyonu senaryo edip, aldığınız aksiyon planına göre kişileri yetkili olduğu alanların dışında dolaşmasını engelleyebilirsiniz.

KARTLI GEÇİŞ SİSTEMİ ÖZELLİKLERİ

2 farklı metoda çalışabilen kartlı geçiş sistemi, online veya offline olarak çalışabilir. Sistemde IP tabanlı modeller ile işletmenizdeki tüm konfigürasyonu ve üye işlemlerini uzak PC den yapıp, tüm giriş çıkış trafiğinin izlemesini bu PC üzerinden yapabilirsiniz. Offline çalışan modeller ile ana panel olmadan sadece giriş ve çıkışlarda tanımlı kartlar ile izlemede olmadan kapı kontrolü sağlanabilir.
Kartlı geçiş sistemi montajı oldukça basit bir uygulama ile yapılabilir.

Panel Bağımsız Kartlı Geçiş Sistemleri

Bağımsız kartlı geçiş sistemi adı verilen kontrol mekanizması ile her kapı diğerinden farklı değerlendirilmektedir. Okuyucu bazlı çalışan bu sistemde her okuyucuya ayrı ayrı kartların tanıtılması gerekir ve tanımlama yapılan kart yetkili girişe sahip kart olarak kalır. Yetkisiz hale getirmek için okuyucu üzerinden manuel olarak bu kartın silinmesi gerekir.

Bağımsız kartlı geçişi sisteminde geçişler kayıt altına alınmaz ve tanımlı tüm kartlar ile giriş yapılabilir. Kullanıcı ekleme veya çıkartma işlemlerinin manuel olarak yapılması gerektiği gibi, sistem kullanıcılarının takibi de yapılamamaktadır.

IP Tabanlı Kartlı Geçiş Sistemi

Ağ yapılandırmalı sistemler genellikle iş yerleri, yüksek öğretim kurumları, toplu katılımlı toplantı ve spor salonları gibi yoğun insan trafiği bulunan yerlerde kullanılmaktadır.  Bütün kapılar tek bir ağdan kontrol edilirken, tanımlanan kartlarda ağ üzerinden kontrol edilebilir. Ağ üzerinden kayıt silme, kayıt oluşturma gibi yenilikler tek bir ağ üzerinden yapılandırılabilir.

Ayrıca ağ üzerinden yapılan kontrol mekanizmasında kullanıcıların yetkilerinin düzenlenmesi olanağı ile herhangi bir kullanıcı kartının yetkisi olmayan alanlara girişi önlenebilir veya talep doğrultusunda yetkisiz kullanıcılar istenilen alanlarda yetkilendirilebilir.

Kartlı geçiş sistemlerinde, kapılar, turnikeler, bariyerler, seksiyonel kapılar ve store kapı gibi geçiş noktalarının girişine ve çıkışına monte edilen kart okuyucular ile giriş ve çıkışlar kontrol altına alınır. Kart okuyucular proximity kart üzerindeki bilgiyi panele göndererek o kartın yetkili olup olmadığının kontrol edilmesini sağlar. Kartlı geçiş paneli sistemin ana beynidir. Proximity kartın yetkili olup olmamasına göre kapının açılmasını veya açılmamasını, haftanın hangi zaman diliminde nasıl davranması gerektiği gibi kararları verir.

Kısaca özetlemek gerekirse, sistemi oluşturan ana bileşenler aşağıdaki gibidir;

Kartlı Geçiş Sistemleri

Kart Okuyucu

IP tabanlı sistemlerde kart okuyucular ana panel ile sürekli iletişimde olup, Proximity karttan gelen seri numarasını panele aktarır. Panel üzerinden kapı ve kullanıcı kontrolü yapıldığından kart okuyucu burda başka bir işlem yapmaz

Bağımsız sistemlerde kart okuyucular kendi içerisinde bir hafıza tutar ve belirli bir adette Proximity kart tanımlanabilir. Seri numarası tanıtılmış bir Proximity kart okuyan kart okuyucu içerisinde bulunan röle ile bir geçiş sağlar ve kapıyı açar.

Kartlı Geçiş Sistemi Paneli

Kart okuyucuları, turnikeleri, bariyerleri ve tüm kapıları kontrol eder. Kart okuyucudan proximity karta ait seri numarasını kontrol edip, sistemde tanımlı ise ona göre ilgili kapıyı veya geçiş ünitesine komut iletir. Proximity kart numaraları panel içerisinde saklanır ve yönetim yazılımı ile kişilerin yetkilendirildikleri alanlar haricinde dolaşımını kısıtlar. Yönetim yazılımı ile tüm kontrol paneli konfigürasyonu yapılıp, geçmiş kayıtlara erişimini yaparsınız.

Kartlı Geçiş Sistemi Kontrol Yazılımı

Sistemde bağlı bulunan tüm kontrol panellerinin yönetimi ve yetkilendirmesini yapar. Sistem içerisinde kullanıcıları yetkilendirip, kullanıcıların dolaşım alanlarının sınırını çizebilirsiniz. Sistem kullanıcılarını tanımlaması ve kaldırılması yazılım üzerinden kolayca yapılabilir. Birden fazla işletmeniz var ise tüm işletmelerinizin kontrolünü internet üzerinden yapılandırabilirsiniz.

Elektrikli Kilit Karşılığı

Bağımsız kart okuyucu veya kontrol panelinden aldığı sinyal ile elektriklenip, kapının açılmasını sağlar.

Kilitleme Sistemleri

Kilitleme sistemleri olarak manyetik mıknatıslı kapı tutucuları ve kilit karşılıkları olup, kilit karşılıklarının her kapı için farklı üretilmiş modelleri kullanılır.