Yangın Alarm Sistemleri
Mavi Alarm Slider Arka Plan Resim Mavi

YANGIN ALARM VE ALGILAMA SİSTEMLERİ

Yangın Alarm ve Algılama Sistemleri

Yangın alarm sistemleri, can ve mal kaybını önlemek için hemen müdahaleye imkan tanıması gibi birçok avantajı olan bir güvenlik sistemidir.  Ayrıca 2002 yılında yangın yönetmeliği tarafından yapılan düzenlemelere göre iş yerleri veya kurumlara yangın sistemin kurulması zorunlu hale getirilmiştir.

Mekanlara yönelik riskler içerisinde hırsızlık veya daha farklı suç vakaları olsa da, daha farklı riskler de mevcuttur. Bu risklerin başında, olası büyük felaket yangın gelmektedir. Kurum veya kuruluşların yangından kaynaklanacak bir afetten doğacak zararları iyi hesap ederek, olası yangınları zamanında haber edecek sistemlere olan ihtiyacı anlamları gerekmektedir.

Yangın alarm sistemleri, kuruluşların olası en ufak yangını erkenden tespit ve müdahale kabiliyetini arttırmaktadır. Kurumunuzda meydana gelebilecek büyük yangınların ortaya çıkaracağı maddi, manevi can ve mal kayıplarına telafisi mümkün olmayan zararların uzun süre etkisini sürdürmesine neden olabilir. Böyle bir vakanın psikolojik ve sosyolojik eziyetine muhatap olmamak adına gelişmiş yangın alarmı ihbar sistemleri kullanmalıdır.

Mavialarm şirketi, deneyim ve tecrübesiyle kurumunuz için ihtiyaç duyulacak yangın sistemleri seçimi ve entegre işlemlerini yerine getirmektedir. Yangın riskinin çok fazla olduğu odalara özel yangın alarm ihbarı çözümleri sunmaktadır. Yangının çıkması halinde çabuk yayılacak veya kurum için çok fazla maddi kayba sebebiyet verebilecek noktalara, gelişmiş yangın alarmı sistemleri ve söndürmeye yönelik çözümler sağlanmaktadır.

Yangın alarm sistemleri kullanım türlerine göre ikiye ayrılmaktadır.

1 – KOVANSİYONEL YANGIN ALARM SİSTEMLERİ

Konvansiyonel sistemler, bölgesel olarak alarmın kulllanımı yeterli olan işyeri, otel vb. bölgelerde kullanılan sistemlerdir. Bu sistemde alarm paneli dedektörlerin bağlı olduğu bölge ile çalışır. Konvansiyonel yangın alarm sistemlerinde dedektörlerden herhangi birisi algılama yaptığında, yangın alarm paneli üzerinde sadece o dedektörün bağlı olduğu bölge görülür, hangi dedektör yangını algıladığını göremez. Yangının tam olarak yerini tespit etmek için algılama yapan dedektörün bağlı olduğu bölgedeki tüm dedektörleri kontrol etmek gerekir. Kovansiyonel yangın alarm sistemlerin de bölge başına ortalama 32 dedöktör bağlanarak sistem çalışmaktadır.

2 – ANALOG ADRESLİ YANGIN ALARM SİSTEMLERİ

Analog adresli sistemler, genellikle orta ve büyük çaplı işletmelerde kullanılır. Kovansiyonel sisteme göre bu sistemler, bölge olmadan dedektörler direk yangın alarm paneli ile çalışır. Bu sayede alarm paneli üzerinden dedektörün verdiği alarm sinyaline göre yangının nerde olduğunu veya çıktığını nokta atışı yaparak bulabilirsiniz.

Kovansiyonel ve Analog Yangın Algılama Sistemleri

YANGIN ALARM SİSTEMLERİ NASIL ÇALIŞIR ?

Yangın alarm sistemi, yangın kontrol panoları, dedektörler ve yangın alarmının nereden geldiğini gösteren ekranları içeren bir güvenlik sistemi bütünüdür. Yangın algılama sistemi, yangın anında olaşabilecek felaketi önlemek için otomatik olarak algılama yapan mekanizması ile alarm gözlem merkezine yangın olduğuna dair bilgi göndererek maddi ve manevi olabilecek sorunların önüne geçmenize yardımcı olur. Yangın alarm sisteminde ana panele bağlı olarak çalışan yardımcı cihazları vardır. Sisteme bağlı olan bu cihazlar paneller, dedektörler, alarm butonları ve sirenlerdir.

Yangın alarm sisteminin ana yönetimi panel üzerinden gerçekleşmektedir. Yangın alarm paneli olası bir yangın anında dedektörleri ve yangın alarm butonlarını kontrol ederek sistemi devreye sokar ve oluşabilecek tehlikeleri önlemek için de sirenler yardımıyla yangın alarmı vererek doğacak olan tehlikelerin önüne geçmenizi sağlar. Yangın alarm paneli belli bir sürede yangın sönmediği algıladığı zaman da sisteme bağlı olan alarm gözlem merkezine alarm sinyali göndererek yangının büyük felaketlere yol açmasını önler.

Şimdi bu sistemlerin nasıl koordineli bir şekilde çalıştığını inceleyelim.

YANGIN ALARM SİSTEMLERİ MEKANIZMASINI OLUŞTURAN BİRİMLER

Yangın Alarm Panelleri

Yangın Alarm Paneli

Yangın alarm panelleri sistem içerisinde bulunan dedektörlerden gelen sinyallere göre aksiyon alıp, ortamda oluşan yangın veya benzeri durumlarda sirenleri çaldırır. Evinizde eğer gözlem merkezine bağlı bir alarm sisteminiz varsa yangın paneli ile bağlantı sağlanıp alarm durumunu merkeze iletebilir.

Yangın Alarm Butonları

Yangın Alarm Butonu

Yangın alarm butonları, olası bir yangın durumunda butona basılarak sirenler yardımı ile alarm vererek alarm sistemini harekete geçirmek için kullanılır. Yangın alarm butonları, acil çıkış kapılarına ve yangın kapıları yanlarına konulur.

Yangın Alarm Dedektörleri

Yangın Alarm Dedektörü

Yangın, ani ısı artışı, gaz kaçağı ve benzeri durumlar için algılama yapabilen dedektörler bulunmaktadır. Bu dedektörler alarm durumunu bağlı olduğu yangın paneline iletir.

Yangın Alarm Sirenleri

Yangın Alarm Sireni

Alarm panelinden aldığı sinyal ile olay anında ortamda 118db yüksekliğinde ses çıkartıp, ortamda sesli uyarı yapar.